| cornelmarius a întrebat:

Cta consuma aceasta placa de baza? Cati wati?

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Care placă de bază?
Dacă tot ai întrebat îți dau un răspuns general.De regulă plăcile de bază consumă undeva la 10W, dar asta numai placa de bază. Calculul energetic se face în funcție de placa video și alte componente.Succes

| cornelmarius explică (pentru DeyCj):

Http://www.cel.ro/......0gb-4gb-l/ Uite aici daca ma poti ajuta, am uitat sa pun likul.

| DeyCj a răspuns (pentru cornelmarius):

Sursa ce o are sistemul este suficientă pentru ce configurație are, dar, dacă vrei upgrade la o placă video de gaming de exemplu, una de 550W ar fi mult mai indicată, deoarece numa placa video va consuma undeva la 150-180W.Succes

| cornelmarius explică (pentru DeyCj):

Deci daca as lua calculatorul acesta cat bani as plati pe luna la curent?

| DeyCj a răspuns (pentru cornelmarius):

Pe lună o să plătești două estimări și apoi o regularizare.Cel puțin așa îmi vine mie(50 ron două luni și în a treia lună îmi face regularizare în funcție de consumul făcut.de exemplu luna asta am plătit 25 ron că am fost tot plecat și am petrecut undeva la maxim 20 ore în trei luni la PC, si am sursă de 550W pe el). Deci e discutabil și diferă în funcție de cât îl vei folosii.

| cornelmarius explică (pentru DeyCj):

Pai cam 7-8 ore pe zi cam cat o sa platesc pe luna?

| sltlp a răspuns (pentru cornelmarius):

8*130*30=31kv. 1kv e cam 50 bani. Deci 15 lei. DAR retine ca nu ai sa tii tu pc-ul ala 100% consum niciodata. Pentru o incarcare de 50%, mai degraba vreo 7 lei pe luna.

| DeyCj a răspuns (pentru cornelmarius):

E relativ, că depinde și de ceilalți consumatori din casă(frigider, mașină de spălat, televizor etc), dar informativ și în mare ar fi undeva la 10-20 ron în plus aș spune eu.

| cornelmarius explică:

Multumesc de eforturile voastre de a raspunde. Este relativ putin daca ar fi cum spuneti voi, eu ma gandeam la aproape un milion.