| thunder11 a întrebat:

Cu ce este iphone ul mai bun ca un telefon android? Ce face Iphone ul atat de scump comparativ cu un telefon Android care are aceeleasi specificatii

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Marca te costă scump. Cei care cumpără asa ceva o fac doar de fițe.

| Violleta2022 a răspuns:

Cu nimic!
la iphone platesti marca lui, nu calitatea, fiind chiar mai slab decat Samsungul care se vinde de mii de ori mai bine si este mai performant si mai bun.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Avantajul Iphone ului e sistemul de operare care e super optimizat pentru dispozitivele lor. Și mai plătești și brand ul

| doctorandus a răspuns:

Android este o mașină de colectat date de marketing. Deci o parte din costuri le plătești în date personale. Apple nu face așa ceva, d-aia costă atâta.

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Și ce dacă nu face sistemul de operare asta? Oricum fac asta cele 1000 de aplicații pe care le folosim

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Dap, cine e fraier si instaleaza Chrome pe iPhone...

In orice caz, iPhone-urile au un control destul de strict asupra datelor personale. Si nicio aplicatie nu vede ce fac celelalte aplicatii (din acest motiv nu poate exista antivirus pentru iPhone).

| suntserios a răspuns (pentru doctorandus):

Mda noroc că nu instalează nimeni nici Facebook, Instagram, tiktok, YouTube, maps pe iPhone.

| doctorandus a răspuns (pentru suntserios):

Android incepe sa copieze modelul de iPhone de control asupra datelor personale. Adica nu orice aplicatie poate folosi date personale.

In orice caz, pe Android Google primeste sigur datele tale personale, cu exceptia a ce se numeste Android degooglat.

| relian a răspuns:

Ce face un mercedes mai scump ca o dacie? Intrebi si tu chestii intrebatoare laughing.

Telefoanele nu-s toate la fel, conteaza ce materiale sau folosit, conteaza materialele cit de bine sunt lucrate, cit de fin etc, conteaza totul, nu gata uite ca si telefonul X are acelasi p[rocesor, camera bla bla.
O avea dar cum am zis telefonul nu e doara procesor si mai stiu eu ce piese si aia e tot.
Mercedesu nu e doara motoru, e o masina.

iPhone este mai scump pentru ca se folosesc materiale de mai buna calitate decat folosesc alti producatori de telefoane, de la suruburi, platic, geam etc.

Ce mai conteaza? Placa de baza, procesoarele, camere, mai stiu eu ce piese sunt aceleasi p[oate si la a.lte telefoane, dar placa de baza nu este.
Ca si la laptopuri sau Desktop tu poti lua toate piesele ce are un Desktop asamblalt de o firma sa zicem Dell, dar nu poti sa cumperi, sa ai placa de baza de nicaeri, nu o gasesti nicaeri, placa de baza este facuta special pentru Dell pentru acel computer, facuta la comanda data de Dell.
Nu conteaza ca ai cele mai mari piese ca si specificatii, conteaza sa lucreze la maxim intre ele, iar acele piese, cum e procesorul memoria etc sunt puse pe o placa de baza.

iPhone are placa lor de baza, alte telefoane au placa lor si asa mai departe. In plus Apple fac tot ei si softu, deci fac placa de baza, fac soft, este si logic sa functioneze mai bine, mai rapid decat alte telefoane chiar daca au piese mai superioare.

Mai simplu spus, degeaba ai tu Ferari daca mergi pe drum de tara, vine unu cu o caruta si te depaseste laughing

Răspuns utilizator avertizat
| DanRaul77 a răspuns:

Simplu are un sistem mai curat si mai sigur decat androidul ala plin de buguri si tot vraiste in el. si vb aia is iphone.

| AlexandruIonescu86 a răspuns:

În primul rând, iPhone-urile au un sistem de operare optimizat, iOS, care le permite să funcționeze mai fluid cu hardware-ul lor. Designul și calitatea materialelor folosite de Apple contribuie, de asemenea, la prețul ridicat. În plus, iPhone-urile beneficiază de o integrare mai bună cu alte produse Apple și de actualizări software mai rapide și consistente. Totuși, specificațiile nu sunt totul, așa că alegerea între iPhone și Android depinde de preferințele și necesitățile fiecăruia.

| Lucian887 a răspuns:

IPhone-urile oferă avantaje în ceea ce privește integrarea hardware-software, actualizări pe termen lung ale software-ului, un ecosistem de aplicații curat, securitate solidă și valoarea mărcii, ceea ce poate justifica costul lor mai mare în comparație cu telefoanele Android cu specificații similare. Cu toate acestea, telefoanele Android oferă o gamă mai largă de opțiuni și niveluri de preț. Decizia depinde de prioritățile și bugetul dumneavoastră.