| anonim_4396 a întrebat:

Cu ce tehnologie se produc astfel de clipuri în care apare aceeași persoană în două ipostaze diferite în același clip?
https://youtu.be/2zWdNHfWTgo
Știu că se folosesc și dubluri, cum e evident în acest clip: https://youtu.be/bEFn-W9sJl4
Se vede clar că e vorba despre dubluri, deoarece nu apar amândouă în acelasi cadru și când uneia îi este arătat chipul, cealaltă e cu spatele sau priveste în direcția opusă camerei.
Cum se recrutează aceste dubluri care seamănă atât de mult cu actorul pe care îl întruchipează?
Vă rog, dacă doriți, să-mi dați exemple de câteva videoclipuri "behind the scenes" unde se folosesc dubluri sau tehnologia din primul videoclip, cel cu Delia.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Sunt studiori profesionale cu echipamente de studio profesioniste de zeci, sute de mii de euro.
De multe ori se folosește un panou, o zonă verde, unde se înregistrează în etape, apoi la montaj se adaugă efectele speciale, sincronizarea. Așa ceva cu telefonul mobil, indiferent dacă este performant este aproape imposibil de realizat la perfecțiune.
Trucaje, efecte speciale, sincronizare.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o "tehnologie" atat de simpla ca o poate face si un copil de 12 ani...

https://youtu.be/YI1u_z4hWQM

Practic, pui telefonul intr-un loc fix, din care sa nu se miste deloc.
Tu te pui in stanga, te filmezi facand ceva, apoi te pui in partea dreapta si te filmezi din nou.
Iei cele doua filmari, le tai de la mijloc si le unesti. E simplu laughing

| Catrice a răspuns:

A trecut de mult perioada dublurilor

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Așa, și atunci ce se folosește?
Măcar dacă răspunzi, dă un răspuns folositor, inteligent și bine argumentat.

| Catrice a răspuns (pentru anonim_4396):

Programe de editat. Tehnologia a avansat totuși

| unu3doi2trei1 a răspuns:

S-a filmat de doua ori. Odată partea dreaptă, cealaltă partea stângă. După au fost unite și gata! Uită-te atent pe mijloc sus, ai să vezi diferența.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru unu3doi2trei1):

Și cum au reușit atât de bine să sincronizeze întrebările și răspunsurile, deoarece sunt sincronizate foarte bine?

| NLS a răspuns:

Se foloseste tehnica "green screen", nu e nici o smecherie.
O utilizeaza youtuberii si producatorii de film in aceeasi masura.

Pe scurt, Delia (si fotoliul pe care sede), a fost filmata in cele 2 ipostaze (pozitii diferite) avand in spate un fundal verde (paravan green screen).

De ce e nevoie de fundalul verde?
Pentru a se putea selecta in programul de editare conturul persoanei foarte exact (sau fundalul, dupa dorinta).

Cand persoana trebuie neaparat sa fie imbracata in verde, se foloseste un paravan de culoare albastra.

Apoi in programul de editare video, se monteaza elementele dupa necesitate, punandu-se in spate o imagine pe post de decor.
Acest decor poate fi si un alt fisier video, insa in cazul de fata (Delia & Co) s-a folosit o imagine desenata pe calculator - camera.

Celelalte sunt doar efecte de tranzitie (pan, dissolve), si tilt-uri (rotiri sau diferite miscari 3D ale intregii compozitii).

https://www.youtube.com/watch?v=JUZ7zqFa--o

https://www.youtube.com/watch?v=o6fH2nMerWw

Sunetul e relativ simplu de sincronizat pentru a iesi perfect (desigur nu de catre noi sau un incepator).

Daca s-a inregistrat continuu, intr-un singur fisier, va trebui taiat intai in replici, si acestea se pot potrivi la pozitia dorita cu precizia cu care s-a filmat (24, 30, 50, 60. de cadre pe secunda).

Daca s-a filmat cu 60 de cadre pe secunda (destul de obisnuit pentru zilele noastre), maresti timeline-ul (adica dai zoom) pana vezi o secunda impartita in 30 sau 60 de cadre diferite. Apoi pozitionezi fisierul cu sunetul la cadrul dorit.
Asculti, si daca e nevoie, ajustezi (muti fisierul audio de la un cadru la altul) pana sunetul e sincronizat cu deschiderea buzelor. (totul se rezuma la a te plimba cu sageata stanga-dreapta printre frame-uri).

| NLS a răspuns (pentru NLS):

In exemplul dat de mine in linkul al doilea vezi doar o persoana.
Insa la fel de bine putea sa adauge si doua sau mai multe, pentru ca fundalul este separat (poza cu bucataria)... iar culoarea verde din fundalul clipului de baza a eliminat-o folosind functia/unealta Chroma key, si alte ajustaje.

Se poate si fara green screen,
cand decorul nu se schimba deloc, pur si simplu schimbi pozitia subiectului in camera si mai tragi un clip, apoi magia are loc tot in programul de editare, pentru ca poti ascunde sau arata doar zone din cele doua clipuri
(clipuri pe care obligatoriu trebuie sa le suprapui in timeline)

Poti cauta pe YouTube
"how to create clones in video editors"
sau
"HOW TO CLONE YOURSELF Video editing tutorial"

https://www.youtube.com/......s?/results

https://www.youtube.com/watch?v=kZLrphMBYNw

| Mirel4412 a răspuns:

Tehnologia asta super avansata se folosea si acum 10 ani, un search pe Youtube si gasesti zeci de explicatii detaliate.