| Yee a întrebat:

Cu ce viteza circula semnalul in cablurile de internet?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Este egala cu viteza curentului electric
Viteza medie a mişcării ordonate (viteza de drift sau transport) :
vd = [e·τ /(2·m)]·E
Este ceva mai mica decat viteza luminii

| Yee explică (pentru xerxes1):

Am mai aflat din alta sursa ca este undeva la 16, 3 cm/nanosecunda...sau ceva de genul.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Electronii cu câteva mii de km pe secundă. Semnalul, cu viteza luminii. Dar conexiunile de Internet între un emițător de semnal și un receptor se fac prin căi complicate, prin servere aflate la mare distanță unele de altele, conexiuni prin satelit, așa că de la emiterea unui mesaj până la sosirea lui la destinatar poate să dureze, nu se realizează instantaneu.

| Bizon95 a răspuns:

Cu viteza cea mai mica de care e capabil fiecare dispozitiv de la ambele capete ale cablului

asta e raspunsul ABSOLUT CORECT
asa ca rar stiu SIGUR ca am raspuns corect, deci... FUNDA?!? tongue

| danutzu96 a răspuns:

Daca e fibra optica de ex circula cu viteza luminii (poate foarte putin mai mica deoarece viteza luminii este dependenta si materialul prin care trece ).

| DarthNiger a răspuns:

In primul rand depinde de ce fel de cablu e vorba fiindca sunt mai multe tipuri, daca e de router, ar putea fi Cat-5, Cat-5e, Cat-6 sau Cat-6a, daca e de Cat-6a spre exemplu, prinzi o viteza de downloadare de aproape 1000 de mb, cam 940 sa fiu mai exact si o viteza de uploadare de 500 de mb, atentie, vorbesc de cablu de retea.
In al doilea rand imi place avatarul tau laughing

| Yee explică (pentru DarthNiger):

Mersi. Intrebam totusi de viteza in km/ora sau m/sec, daca ai putea avea habar.

| DarthNiger a răspuns (pentru Yee):

Aa despre asta e vorba, greseala mea laughing