| SonicAndrei a întrebat:

Cu Windows 8, la Up time îmi arată ore întregi, chiar și zile folosind noul hybrid shut down. Dacă dezactivez „fast start-up" din Control Panel, atunci calculatorul se închide și deschide la fel ca atunci când aveam Windows 7.
O informație utilă ar fi că, deși calculatorul se pornește în 15 secunde cu hybrid shutdown, la oprire monitorul se stinge după 5 secunde, dar calculatorul încă mai merge vreo 10-20 de secunde până să se oprească.
Apoi, pentru placa mea de bază (AsRock H61M-DGS) nu am putut instala CD-ul cu driverele (pe care l-am primit odată cu calculatorul). Totuși, am Windows Updates activat, iar calculatorul merge normal.

Am înțeles că acest nou tip de shut down e mai mult „Hibernate" decât „Shut Down", deci mă gândesc că unele componente nu sunt închise corect (luând în vedere că calculatorul meu nu cred că a fost făcut pentru Windows 8).

ÎNTREBARE OPȚIONALĂ:
După ce am trecut la Windows 8.1 Pro N, am folosit timp de o lună Hybrid Shutdown, după care brusc nu am mai văzut (uneori) hardul nici măcar în bios. După o săptămână, hardul a fost din nou detectat și timp de vreo 3 luni am folosit numai shutdown-ul clasic (de obicei). Dar problema a revenit iar și am dus calculatorul în garanție, unde mi-au schimbat ramii (6 GB) și nu hardul.
În final, întrebarea mea este: Să se fi defectat ramii din cauza acestui tip de shutdown?

Răspuns Câştigător
| Vl4dimir a răspuns:

Din pacate s-ar putea sa fie problema chiar de la Windows, deoarece pune toate componentele intr-o stare de inghet si le porneste de unde au ramas. Am facut odata si eu asa si nu mi-a mai mers webcam-ul happy Si a trebuit sa dau restart la calculator, dupa care s-a revenit. Recomandarea mea este sa folosesti shutdown-ul normal, doar in cazuri extreme, in care ai nevoie sa ti se salveze spatiul de lucru, sa folosesti Shutdown-ul de tip Hybrid. Deci poti sta linistit, ca e doar de la Windows, nu ti s-au dus Ramii happy
Sper ca ti-am fost de ajutor.

3 răspunsuri:
| Vl4dimir a răspuns:

Nu! Asa am patit si eu prima oara, chiar cu un laptop nou. Asa este facut hibernate(sau Hybrid Shutdown), prima oara inchide ecranul, pentru a economisi energie, iar apoi dupa un timp se opreste intregul calculator. Parerea mea este sa nu folosesti, doar daca ai nevoie(De ex.: Ai de facut o lucrare, esti pe avion si ti se descarca laptopul. Pentru a continua de unde ai ramas si pentru a nu pierde nimic, folosesti acest tip de shutdown.)

| SonicAndrei explică (pentru Vl4dimir):

Am calculator, nu laptop. Chiar așa am făcut de atunci, am folosit doar shutdown-ul normal.
Mersi pentru răspuns!
Ai idee care ar putea fi cauza defecțiunii?

| SonicAndrei explică (pentru Vl4dimir):

OK. Dar atunci chiar mi s-au dus ramii. Cred că de aceea nu-mi recunoștea HDD-ul. Acum calculatorul e bine. Mersi de sfat! Ai dat răspunsul câștigător.

| Vl4dimir a răspuns (pentru SonicAndrei):

Din pacate s-ar putea sa fie problema chiar de la Windows, deoarece pune toate componentele intr-o stare de inghet si le porneste de unde au ramas. Am facut odata si eu asa si nu mi-a mai mers webcam-ul happy Si a trebuit sa dau restart la calculator, dupa care s-a revenit. Recomandarea mea este sa folosesti shutdown-ul normal, doar in cazuri extreme, in care ai nevoie sa ti se salveze spatiul de lucru, sa folosesti Shutdown-ul de tip Hybrid. Deci poti sta linistit, ca e doar de la Windows, nu ti s-au dus Ramii happy
Sper ca ti-am fost de ajutor.