| anonim_4396 a întrebat:

Cum a reusit sa imi sparga cineva parola pe Instagram in conditiile in care nu am instalat nici un program si nu a folosit nimeni telefonul meu?

Deci, cand sa intru pe cont arata:"cineva din Sirya s--a logat pe contul tau" Am schimbat imediat, insa sunt tare curios cum a reusit.

10 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e musai să fi fost cineva din Siria, ar putea fi două explicații:
- fie ai fost atacat cu un DNS spoofing și ți s-au furat abia acum datele de logare
- fie ai accesat contul de pe mobil și în acel moment aveai un IP care a fost recunoscut ca fiind din... Siria. Se mai întâmplă astfel de erori de localizare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Parola ta de la Instagram era UNICA sau o mai foloseai si la alte conturi? Daca raspunsul e "nu era unica", iata-ti misterul elucidat. In alta ordine de idei, ar fi o idee sa iti verifici conturile aici: https://haveibeenpwned.com/

| Speranta12 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mare adevar ai spus. Capcana parolelor identice.

| PainTech a răspuns:

Dacă folosiți aceași parolă la 11 mii de conturi și parola e adesea de genul "karlos2004" asta se întâmplă.

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Nu bro, nu e karlos, e un cuvant care nu mai e folosit, din dex-ul roman, si inca cateva numere.

| PainTech a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar e folosit pentru mai multe conturi.

| Ineys a răspuns:

La cat de buna e locazilarea instagramului nu e de mirare ca zice ca e din Siria.
Bine, poate sa fie si un VPN care pacaleste locatia.

De spart e mult spus, deoarece e tare greu sa spargi un cont de Instagram/Facebook sau orice alta platforma mare de socializare. Pur si simplu aia investec prea multi bani in securitate ca sa poata sa sparga conturi orice fraier.

Mai degraba cineva ti-a ghicit parola sau cum a zis si Gabi ti-a spart-o de altundeva si a incercat-o si acolo.
Din nou, ma indoiesc ca sta cineva sa-ti sparga tie o parola. Sigur e vreun prieten/amic sau cineva care ti-a ghicit-o. Hackerii nu sparg conturi de pe retelele de socializare... ca nu au ce profit sa obtina de acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Ai explicat bine, dar acum sa te contrazic, da cineva chiar mi-a spart contul. Scria alb pe negru: ''cineva din Aleppo, Syria sa logat pe contul tau la ora 4:00 dimineata. Asa ca nu inteleg de ce sa nu crezi asa ceva, cat despre parola mea e e foarte grea : un cuvant care nu il foloseste nimeni+ numere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apropo, eu m-am logat pe Instagram si pe pc, daca va ajuta asta happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred sa fie o eroare. Am patit aceeasi situatie, doar ca locatia era Thailanda. Si nu, nu folosesc aceeasi parola la toate site-urile. Si cand am primit alerta, nu m-am logat recent pe alte dispozitive.
Daca, contul e ok, schimba parola si uita de situatie.