| andradutu a întrebat:

Cum adica sa pag parola sub forma hexazecimala?
La Smart Tv
Am o parola de 23 de caractere si cere sa o bag sub forma : HEX?
La tastatura imi da doar 23456789 si ABCDEF

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

Hexazecimal=sistem de numeratie in baza 16. Adica de la 0 la 15. Pentru asta folosesti cifrele de la 0 la 9 si A, B, C, D, E, F pentru 10, 11, 12, 13, 14, 15.

3 răspunsuri:
| costinvlad a răspuns:

Hashkiller si o traduci in HEX.

| JackR a răspuns (pentru JackR):

Pentru a afla parola in hexadecimal, foloseste un convertor: https://codebeautify.org/string-hex-converter
Introduci parola, asa cum o stii tu si primesti "traducerea" in hexadecimal.