| anonim_4396 a întrebat:

Cum aflu daca o adresa de email este valida, dar fara a trimite mesaj?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Incearcă să o folosești pentru a creea un cont nou de email folosind-o. Dacă zice că e "luată" atunci ai răspunsul

| ziftode a răspuns (pentru sierra1):

Foarte buna solutia, nu m-as fi gandit la asta, si cred ca lui ii rezolva problema, dar eu... carcotas...
daca nu e la un serviciu gratis de mail, atunci cum? ^^

| sierra1 a răspuns (pentru ziftode):

Dragă carcotas, de ce să te legi la cap când nu te doare. O faci să probezi dacă e adresa validă, nu de alta...

| ziftode a răspuns (pentru sierra1):

In teorie, exista niste solutii, dar nu stiu versiunea cu SSL
pe vremuri era urmatoarea secventa de comenzi Linux/Unix (sunt si pe windows echivalente, dar nu ma prea intereseaza:

host -t MX home.ro mail is handled by 10 relay1. home.ro.
asta determina care e serverul care se ocupa de mail pentru domeniul adresei de mail de la home.ro
25 (era) portul de mail

telnet relay1. home.ro 25
Trying 81.196.20.133...
Connected to relay1. home.ro.
Escape character is '^]'.
mailto: gigi@home.ro

moment in care raspunsul poate sa fie OK, sau "user/mail not found"
problemele sunt multiple la solutia asta (foarte, foarte veche), de la faptul ca trebuie sa dai niste parametrii ca sa arati ca esti server, plus faptul ca nu mai merge de nici o culoare cu telnetul sau pe portul 25 decat de pe reteaua locala, acum portul e 995 (am impresia) si trebuie sa ai un client care sa stie solutie de encryptare send mail

asa ca, chiar daca nu e intrebarea mea, totusi voiam sa stiu daca exista o solutie generala asemanatoare (generala fiind opusul unui serviciu public unde pur si simplu verifici daca userul e luat si deci email-ul e valid, adica solutia ta)

te-am convins? tongue

| sierra1 a răspuns (pentru ziftode):

Ofi cum spui dar repet: te legi la cap când nu te doare