| tal4556 a întrebat:

Cum aflu locatia cuiva daca-i stiu IP-ul?
Am facut hotspot si s-a conectat cineva pe care nu-l stiu.

6 răspunsuri:
| GrigoreVarlam a răspuns:

Nu poti sa-i afli locatia exacta. Orasul eventual doar, atat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mai mult decât o locație aproximativa la nivel de oraș nu ai cum sa afli

| AlexDarius3 a răspuns:

Te duci pe un site sigur care verifica ip-ul, de exemplu "whats my ip address". sau chiar google daca iti arata din prima si scrii ip-ul respectiv acolo in bara din coltul din stanga sus. Poti afla doar orasul, nu si locatia exacta. Atentie cu ip-ul dinamic, daca are ip dinamic nu vei vedea niciodata orasul in care sta.

| AlexDarius3 a răspuns (pentru AlexDarius3):

Scuze, nu m-am exprimat corect la ultima propozitie. Ma refeream la orasul adevarat.

| Alexuţ02 a răspuns:

N-ai cum să-i aflii locaţia.

Dacă îi deţii IP şi-l bagi pe un site unde reperează providerul de net şi toate cele o să-ţi dea sediu firmei şi de unde e emis semnalul, de exemplu CheckHost.

Ai înţeles tu ideea.

| Kerre a răspuns:

Locatia exacta nu ai cum sa o afli, poti afla maxim in ce tara/oras se afla.