| niculescu16081994 a întrebat:

Cum aleg un hard disk pentru pc

Răspuns Câştigător
| radubv_1701 a răspuns:

Cauti sa cumperi un hard disk la un pret rezonabil? Vrei mai mult spatiu? Indiferent care e intrebarea tu trebuie sa stii cateva despre harduri sa-ti faca mai usor alegerea.
Hard disk-urile sunt de 3 tipuri :

PATA ( invechit )cum sa iti alegi un hard disk
SATA – viteze de pana la 1, 5GBps
SATA2 – viteze de pana la 3GBps

Lucruri de urmarit in alegerea unui hard disk:

Marimea hard disk-ului
Buffer-ul
RPM ( revolutions per minute )

La ora actuala doar hard disk-urile SATA 2 se gasesc prin magazine, deci daca vrei sa cumperi un hard iei SATA2 dimensiunea 3, 5″ pentru calculator ( desktop PC ) sau 2, 5 " pentru laptop.
1. Marimea conteaza ( aici, da, conteaza )

Toata lumea il vrea cat mai mare 80 GB 120 GB 250GB 500GB 1TB 2TB, asadar daca esti un cinefil opteaza pentru un hard disk de 1TB + sau un gamer inrait, cea mai buna alegere ar fi unul de 500Gb.

Vezi cele mai vandute hard disk-uri
2. Bufferul hard disk-ului.

Se refera tot la marime, marimea bufferului sau marimea cache. Un buffer mai mare imbunatateste performanta hard-ului dar nu chiar intr-un mare procent.

De recomandat sa optati pentru un buffer cu cel putin 8MB si indicat 16MB sau 32 MB.
3. RPM

RPM sau revolutions per minute, punctul cel mai analizat de producatori si de clienti. In cateva cuvinte, cu cat mai multe RPM cu atat mai bine.

5400 RPM – pentru laptopuri

7200 RPM – pentru calculatoare

10000 RPM – pentru cine are bani sa dea mai mult

15000 RPM – idem 10000 RPM

Oricum, diferenta intr 7200 RPM si 10000 RPM nu se prea observa fara un test aprofundat.

1 răspuns:
| MoneyMoney a răspuns:

1) In functie de bani
2) in functie de placa de baza
3) in functie de caracteristicile pc-ului
4) in functie de ce zic parintii! happy