| EvelynSch a întrebat:

Cum as putea comanda de pe OLX? Doar ii dau datele vanzatorului si gata?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mâna! Tu oricum sună l pe vinzator, si dacă doresti s-a il trimită prin curier, atunci vei trimite datele tale de contact, adresa si telefon, dar vezi ca aici este o capcană, el adică vinzatorul va incerca s-a te convingă s-a i trimiti banii in contul lui inainte ca el s-a trimită produsul, ca s-a fie el sigur ca tu nu te razgîndesti. Să nu faci asa ceva, nu trimiti niciun leu pînă cînd nu primesti produsul, el (vânzatorul) trebuie s-a i ti trimită produsul pe care l ai comandat prin intermediul fan curier, tu plătesti produsul la fan curier, adică șoferului care te sună ca ajunge cu comanda in cîte minute zice el, cand vine fan curierul cu produsul, si daca este in cutie, desfaci cutia, verifică bine produsul s-a fie compatibil cu aparatul tau Canon, testeaza l, si daca nu corespunde cu descrierea facută de vinzator in anunt, il suni si refuzi comanda, eventual plătesti doar deplasarea soferului, si el se obligă(soferul) s-a il ducă inapoi la cel care l a pus pe olx, sunt convins că accesoriile pentru aparate foto, ca si cele pentru telefoane costă enorm, asa ca fii atentă s-a nu i ei țeapă, ca in cutie poate fii orice, nu trimiti sub nicio formă banii in avans, inainte de a vedea produsul. Dacă ăla de pe olx zice ca nu trimite fara plata in avans pe contul lui, s-a fie sănătos, cauti pe altul din orasultau. Ăsta de unde este? Vinzatorul de pe olx?

11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu dai datele asa aiurea nimanui, ce tu il cunosti? Vezi anuntul pe olx da? Il salvezi la favorite, ăla care a pus anuntul vede ca anuntul lui a fost vizualizat de n ori, plus mai vede ca sunt si cîtiva interesati de anunt, ca l au adăpugat la favorite, tu il suni mai întîi, incerci s-a negociezi pretul, dar inainte de a il suna pe vinzator, uita te atentă deca in anunt scrie sub preț, negociabil, intreaba l in ce zonă livrează, si atentie nu te duce singură sub nicioformă la intilnire cu vînzatorul, in spatele calculatorului se pot ascunde multi infractori, mergi cu părintii tai, daca pot, sau cu prietenele tale sau prietenul tau, ca s-a te apere in caz de ceva, sau rogi pe ăla care vinde, s-a vină el in zona unde stai tu, si atunci mergi cu cineva si te intilnesti cu el, niciodată singură niciodată. Ce vârstă ai? Ce vrei s-a i ei de pe olx? De unde esti? Multumesc mult, scuza mi indiscretia. Succes si sanatate multă.

| EvelynSch explică (pentru CristiDinBucuresti):

M-am gandit si la asta, dar e prima data cand apelez la acel site si nu stiam sigur cum s-a fac. Oricum, nu suntem din acelasi oras, sper s-a fie de acord s-a apeleze la curier si daca platesc eu costul laughing Vreau s-a-mi iau un obiectiv pentru un aparat Canon, l-am gasit la un pret destul de bun. 18 ani. Oradea

| ovidiu68 a răspuns (pentru EvelynSch):

Daca il iei prin curier cere-i vanzatorului s-a fie de acord cu ''livrare cu verificare''. Chiar daca dai ceva in plus, esti sigur(a) ca este ce ai comandat.

| Lioana a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Eziti prea mult Cristi! Eu daca vreau un produs, sun si daca e disponibil cumpar.
Mai si vand, si chiar destul de multe produse dar nu stiu sa ma fi uitat daca a adaugat cineva anuntul meu la favorite. Lumea pur si simplu suna sau trimite mesaj nu adauga la favorite. Cine salveaza la favorite nu vrea s-a cumpere si i-o ia altul inainte. Pretul nu-l prea negociez pentru ca stiu ce vreau si cat valoreaza lucrurile mele.

| suntserios a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Usurel bre... ca nu e primul om care ia ceva de pe olx.

| EvelynSch explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am inteles, multumesc mult de ajutor! big grin El este din Craiova

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru EvelynSch):

Sarut mâna! Tu oricum sună l pe vinzator, si dacă doresti s-a il trimită prin curier, atunci vei trimite datele tale de contact, adresa si telefon, dar vezi ca aici este o capcană, el adică vinzatorul va incerca s-a te convingă s-a i trimiti banii in contul lui inainte ca el s-a trimită produsul, ca s-a fie el sigur ca tu nu te razgîndesti. Să nu faci asa ceva, nu trimiti niciun leu pînă cînd nu primesti produsul, el (vânzatorul) trebuie s-a i ti trimită produsul pe care l ai comandat prin intermediul fan curier, tu plătesti produsul la fan curier, adică șoferului care te sună ca ajunge cu comanda in cîte minute zice el, cand vine fan curierul cu produsul, si daca este in cutie, desfaci cutia, verifică bine produsul s-a fie compatibil cu aparatul tau Canon, testeaza l, si daca nu corespunde cu descrierea facută de vinzator in anunt, il suni si refuzi comanda, eventual plătesti doar deplasarea soferului, si el se obligă(soferul) s-a il ducă inapoi la cel care l a pus pe olx, sunt convins că accesoriile pentru aparate foto, ca si cele pentru telefoane costă enorm, asa ca fii atentă s-a nu i ei țeapă, ca in cutie poate fii orice, nu trimiti sub nicio formă banii in avans, inainte de a vedea produsul. Dacă ăla de pe olx zice ca nu trimite fara plata in avans pe contul lui, s-a fie sănătos, cauti pe altul din orasultau. Ăsta de unde este? Vinzatorul de pe olx?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sarut mîna! Mersi pentru fundă, sănătate multă.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iti faci intai cont ca s-a intri in relatie cu vanzatorul. Eu pe okazii dau-cumpara - imi da pagina cu comanda si pot da MP la vanzator, etc. Vad ca pe olx iti da nr. - suna la el. Nu e nimic extraterestru de stiut pentru o comanda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ai doua solutii:SA IL SUNI sau SA II TRIMITI MESAJ! Iti recomand s-a suni vanzatorul si s-a va intelegeti:ii dai adresa, negociati pretul produsului!
Ii mai bine s-a il suni deoarece produsul poate a fost vandut si s-a stii!
Sper s-a te fi ajutat! happy

| ovidiu68 a răspuns:

Iei legatura telefonic sau prin mesaj (din pagina anuntului) cu persoana care vinde obiectul si care te intereseaza iar ulterior stabilesti detaliile tranzactiei daca va intelegeti asupra pretului.

| FaraNume77 a răspuns:

Daca e din acelasi oras va puteti intalni ca s-a iti vanda produsul. Daca e la distanta mai mare il poate trimite prin posta sau curier. Cum se procedeaza daca e prin posta sau curier nu stiu oricum daca il trimite e simplu tu platesti ramburs la curier sau te duci la posta cand primesti avizul daca trimite prin posta. Ai acolo numarul vanzatorului si il poti suna sau ii poti trimite mesaj chiar si pe site.