| anonim_4396 a întrebat:

Cum aş putea face un emiţător radio FM,vreau să conectez o mufa de căşti la el şi să ascult muzică de la distanţă cu ajutorul radioului de la smartphone, lăsaţi o adresa cu o schema sau un video, multumesc!

3 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Stiu ca exista modulatoare fm auto care se alimenteaza fie la 12V, fie la baterii (2x1.5V) care se pot conecta cu mufa jack la smartphone si permit ascultarea melodiilor la radio. Nu am folosit, dar cred ca sunt ok, dar in ceea ce priveste distanta, nu cred ca merg la distanta mare. Exemplu http://www.autolux.ro/......-iluminat/
http://funkit.ro/home/56-modulator-fm-pentru-telefon-cu-mufa-jack-35mm.html
Ca sa construiesti singur un emitator radio stereo e mai complicat. Daca il faci mono, e mai simplu, dar poate distorsiona semnalul daca nu e facut bine. In plus, cred ca exista o limita legala de putere, un maxim care nu e recomandat a fi depasit.

Cea mai buna varianta cred ca e modulatorul fm auto, in ceea ce priveste calitatea semnalului.

Am dat o cautare pe google "stereo fm transmitter schematic" si am gasit asta http://www.electronics-diy.com/BA1404_Stereo_FM_Transmitter.php
pare a fi ceva de calitate cu circuit specializat, numai sa gasesti un asemenea circuit.
http://www.youtube.com/watch?v=m0C6vIxQsy8
http://darkliferadio.proboards.com/thread/15
si exemple sunt multe, insa nu recomand construirea unui asemenea emitator. Rezultatele pot fi slabe, sunet distorsionat si timp pierdut. Doar daca vrei sa faci asa ceva ca un experiment sau ceva din care sa inveti ceva daca vrei sa te apuci de electronica, altfel nu vad sa fie ceva util. Mai bine pui smartphone-ul la un amplificator cu boxe sau la o boxa portabila si se va auzi mult mai bine si fara complicatii.

| Stefan831 a răspuns (pentru Algo098):

Sau nu inteleg de ce nu alegi utilizarea bluetooth la niste casti bt luate de-a gata sau boxa bt. marele avantaj e ca nu pierzi calitatea sunetului si atat timp cat esti in raza de 10m se aude foarte bine. eu am o boxa mare cu difuzor pus de mine, de 30w si din punctele cora am luat o boxa bt careia i-am luat placa de baza cu tot cu baterie si am integrat-o in incinta boxei mari, pe care astfel am facut-o activa. i-am facut antena suplimentara la placa bt pentru un semnal mai bun si acum reusesc sa ascult chiar si la 18m de ea. dar pentru ce vrei tu, ia-ti casti bt si nu o sa regreti, au mult mai multe posibilitati de conectare decat un simplu circuit fm. atat doar cand iti iei castile sa fii atent la autonomia specificata, sa nu iti iei supozitoare care plang dupa priza la 3h. spor