| ggalilei a întrebat:

Cum as putea sa cuplez un televizor color cu tub CRT la o unitate de calculator,pentru a-l putea folosi ca monitor? Am si televizor LCD,la acela merge, dar e prea mare si e incomod.Dau funda celui mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| BadWaffle a răspuns:

Tv cu tub au intrari RCA si Euroscart. pe placile video mai vechi era iesire S-Video si conexiunea se facea simplu printr-un cablu. intrarea la TV prin mufe RCA. Placile mai noi au iesiri VGA, DVI, HDMI si ti-ar trebui un convertor VGA -> Euroscoart, daca ai iesiri doar DVI / HDMI din placa video iti trebuie convertor DVI -> VGA.
deci ti-ar trebui cam 1-2 convertoare, si vreo 2 cabluri cu mufe diferite, asta in cazul in care nu ai vreo placa video mai veche cu iesire S-Video.
eu iti recomand sa ramai la LCD... ai nevoie doar de un cablu, calitatea imaginii este superioara, tv cu tub are un consum de energie considerabil mai mare, tv cu tub oboseste mai mult si mai repede ochiul.
LCD-ul cu niste setari de imagine si o luminozitate nu prea accentuata ar fi ok ca si monitor, daca e mare incearca sa gasesti o solutie sa-l tii mai la distanta.

2 răspunsuri:
| florin1979 a răspuns:

Ce iesire video ai la televizor si la calculator? ca sa stiu ce cablu ti-ar trebui. sau un adaptor plus cablu.

| taken a răspuns:

Ai nevoie de un cablu adaptor HDMI to scart sau VGA to scart.