| vazelin a întrebat:

Cum as putea sa invat programare de pe net? adica fara sa invat fiecare limbaj de programare in parte! mi-am luat o gramada de carti sa invat dar nu pot sa invat din ele si prietenii mi-au spus ca sa invat din practica, sa refac programe sa caut pe net ce am nevoie! deci cum sa invat, ce sa caut? (as vrea sa invat java, C++ si php, eu stiu Pascal dar e invechit si as vrea sa invat ceva mai nou... stiu diferentele intre limbajele astea de programare si idei despre cum merg toate...)!

2 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Cu pascalu, e cam ciudata treaba. laughing Stii programare, dar practic nu stii decat sa faci un program care iti calculeaza o arie... rolling on the floor

Ai diverse tutoriale la orice search pe google/youtube.
c++ se face cu ajutorul unor compilatoare. Te poti uita la:
borland c++ sau visual c++

| Chiazna_Gigel_1977 a răspuns:

Incearca http://w3school.org/; are numeroase tutoriale simple si eficiente; poti vedea mai multe limbaje cum arata si sa vezi ce se lipeste de tine; apoi poti incepe sa te joci cu exemplele si sa incerci sa le faci oare modificari; incearca sa inveti un limbaj si bine, nu trei sute si binishor