| Wt_F_Alex_1996 a întrebat:

Cum configurez un router HG655b de la Romtelecom pe reteaua UPC?
Am primit router-ul de la un prieten. si pe mine ma intereseaza decat functia Wi-fi a router-ului...
Din modemul primit de la UPC sa plece un cablu Ethernet in modemul Romtelecom si de acolo sa am Wi-Fi si net la calculator

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

C port are acel router? Dacă știi ca are port ADSL nu ai cum. Daca știi că are port Wan și internetul de la UPC îți vine pron modem pe cablu TV atunci trebuie să faci conexiunea așa:
Din modemul de la UPC ar trebui să ai un port unde este cablul ethernet ce intra în PC.
Acel cablu ethernet se cuplează în portul WAN al routerului.
În prealabil cuplează router-ul la PC daca nu mai ai înca un cablu ethernet, dechide un browser de internet și tasteaza adresa IP a router-ului(exemplu 192.168.100.9).Apoi de la internet Wan setează pe direct conect(nu știu cum la tine dar dacă văd îmi dau seama imediat.Succes

| Wt_F_Alex_1996 explică (pentru DeyCj):

Este cu conexiune ADSL. si cand l-am primit mi-a mers. dar l-am conectat iar la o alta conexiune, de tip ADSL si acum nu mai merge

| K0sti a răspuns (pentru Wt_F_Alex_1996):

Cascadezi modemul cu router-ul. Cablul din modem care iti intra in placa de retea, il bagi in intrarea de WAN a router-ului. Iar din router pleci cu un cablu in calculator si wireless la laptop, telefon, tableta. Mai departe citeste aici: http://www.epasystems.ro/cum-se-configureaza-un-router/

| DeyCj a răspuns (pentru Wt_F_Alex_1996):

Nu ai cum.Pe romtelecom da a funcționat deoarece e sunt singurii ce mai au astfel de conexiune.Upc-ul folosește conexiunea aceea de tip direct conect, iar în cazul tău nu se potrivește modemul de la romtelecom cu ceea ce ai acum.Succes

| RasturnicaSiTrixy a răspuns:

Daca mai e de actualitate:
Intri pe interfata lui (192.168.1.1 - user si pass: admin)
apoi in aceeasi bara de adresa treci: http://192.168.1.1/html/management/wanuplinkmode.asp
O sa iti apara o bifa de dat pe lan1 ca sa il setezi ca port de wan dupa care o sa se restarteze modemul. Apoi descarci
fisierul de configurare si in el cauti valoarea 2700 pe care o schimbi in 1 (este vlan-ul).
Incarci configul modificat pe modem apoi intri la basic, wan, creezi o noua conexiune wan la care treci datele de logare la modemul UPC (daca exista)