| anonim_4396 a întrebat:

Cum deosebesc sexele la porumbei nu stiu dau funda

Răspuns Câştigător
| passarisMB a răspuns:

Masculul este totdeauna mai dezvoltat, are forma mai ascuţită (deci mai puţin rotunjită), fruntea mai largă,
capul mai mare, deci cu capacitatea craniană mai dezvoltată. Nările nasului sunt mai accentuate, mai rotunjite cu
ciocul mai scurt şi cu pete negre, sau brune, care apar pe diferite pene (aripă, sau coadă). Gâtul este mai gros,
pieptul mai larg, aripile mai dezvoltate, sternul mai pronunţat, iar bazinul mai îngust, în comparaţie cu acel al
femelelor.
Femela posedă însă mai multă graţie, un cap proporţionat, mai plat, cu ciocul mai lung şi mai subţire, gâtul
mai puţin gros şi mai lung, membrele mai fine, pieptul fiind însă destul de dezvoltat, partea din spate însă mai
dezvoltată, bazinul fiind de o mărime specială, ceea ce dovedeşte adaptarea preferată pentru funcţia de a crea ouă
care a înzestrat-o natura.
Când sexul porumbeilor nu poate fi bine cunoscut, columbofilul se va putea ajuta şi de caracteristicile
următoare:
a). La masculi nările sunt aproape uniforme, uşor rotunjite, în timp ce la femele se observă o linie despărţitoare
între ele, destul de vizibilă, care separă astfel cele două nări. Această linie mijlocie, puţin albicioasă, începe de la
mandibula superioară, astfel că fiind puţin mai atenţi ne putem da seama despre această după trecerea de câteva
săptămâni (când exemplarul este tânăr puiandru).
b). De asemenea, se observă caracteristici fa formarea penei, după care vom putea departaja masculii de femele.
Astfel, la masculi nervura penei, către extremitatea sa, este uşor sucită înspre dreapta, în timp ce la femelă ea este
îndreptată spre stânga.
Adâncitura (şanţul) ce se observă în lungul tijei penei, pe partea posterioară este deosebită, de asemenea, la cele
două sexe.
c). La mascul este mai dezvoltată partea din faţă, în timp ce la femelă partea din spate este mai dezvoltată.
d). La puiul de porumbel care nu are încă pene, aspectul deschiderii cloacei va putea servi, de asemenea, un
criteriu sigur de cunoaştere a sexului.
La mascul, deschizătura orificiului este o tăietură transversală, buza superioară fiind mai dezvoltată, în timp
ce la femelă orificiul este rotunjit cu buza de jos mai dezvoltată.
e). Dacă avenrun porumbel oarecare ce zboară de câteva luni şi dacă-i daţi drumul în porumbărie, pe podea, astfel
ca să fie nevoit să zboare câţiva metri şi dacă după aterizarea lui pe podea va face câteva învârtituri în jurul său,
atunci acela va fi sigur un mascul. Dacă însă va ateriza, fără să facă nici o mişcare atunci este femelă.

7 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Ii cauti in chiloti!

| Cherilyn a răspuns:

Buna!
Sa stii ca este foarte bun acest articol! :)

http://www.porumbei.ro/sexarea-porumbeilor/

| Spitz10 a răspuns:

Femela este mai mare.

| vrelian a răspuns:

Dupa coloritul penajului din jurul gitului si stralucirea lui.la masculi acel guler este mai frumos mai stralucitor. apoi masculii sint mai mari la corp.nu cu mult dar sint si trebuie sa vezi asta.nu se obsv sau nu poti sti daca nu sint unia linga altii daca nu ai experienta. apoi dupa umflaturile alea de pe nari.masculii au acele umflaturi mult mai mari.acolo nu ai cum sa dai gres se vad clar.dar daca nu ai in fata ta decit masculul sau decit femela si tu nu ai experienta cu porumbeii cam greu sa iti poti da seama.ce am zis trebuie sa ai mai multi porumbei sai poti compara. apoi mai vezi ca masculii scot un zgomot asta daca sint mai multi.un zgomot de curtare asa cum faci si alte pasari.acel zgomot il mai fac si femelele dar f rar si f slab in comparatie cu masculii.sint multe chestii ce o sa le afli in timp.asa ii recunosti dupa cum am spus culoarea la gulerul ala si umflaturile de pe nari.restu coloritul la aripi si ce se mai spune pe aici basme. femela mai nu stiu cum bla bla.la dfel povesti. femela chiar este mai putin vioaie ca un mascul.dar ma rog fiecare cu parerea lui.cauta pe net ca o sa vezi si poze si acolo poate intelegi mai usor.numai bine

| kjkjkj a răspuns:

Pai.
Femelele sunt ceva mai mici decat masculii.
- femelele sunt mai fine, in special la cap, narile sunt mai mici, fruntea mai plata, la masculi fiind mai bombata, mai rotunjita
- cel mai clar: masculii turuie des, mai ales in prezenta femelelor, si nu numai. In prezenta femelelor, turuie in jurul lor, "maturand" cu coada podeaua si facandu-le "plecaciuni". Femelele nu turuie decat foarte rar: cand se bat in timpul hranirii sau pe o odihnitoare, sau in boxa lor si turuitul lor este mult mai scurt si mai subtire ca tonalitate.
Sper ca te-am ajutat!

| Eduard_Ionut_2000 a răspuns:

Masculii sunt mai dezvoltati, avand capul mai mare putin decat al femelelor, in general, pentru incepatorii, cel mai bine este sa ii urmaresti si cei care canta mai des ii clar ca.s masculi, restul femele