| anonim_4396 a întrebat:

Cum devirusez un stick virusat? Nu stiu ce fel de virusi are pe el. Daca il bag in pc, risc sa-mi virusez calculatorul? Dau un scan cu malawarebytes? Am auzit ca-i bun.

Mai adaug ca nu vreau sa pierd datele de pe el.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Baga-ti un antivirus in PC. Apoi introduci stick-ul in USB si ii dai formatare si gata. Daca nu deschizi programul de pe stick nu risti sa infectezi PC_ul.

Bula
| Bula a răspuns:

Un stick virusat infecteaza automat windows-ul de pe calculator, in momentul cand il introduci.
Nu este malware, deci nu-l poti dezinfecta cu Malwarebytes!
Solutia este sa ai un program antivirus instalat pe calculator care verifica stick-ul la introducere in PC.

Singurul antivirus capabil sa anihileze corect toti "virusii usb" este AVG antivirus, chiar si varianta Free. Unica conditie este ca la setarile speciale - scanari - echipamente removabile sa bifezi absolut TOATE casutele, sa verifice toate fisierele, cu severitate maxima!
Sunt virusi in circulatie care ascund fisierele tale (nu le sterg), in acest caz le poti aduce inapoi putin mai complicat (daca e cazul, scrie-mi in p.m.).

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Multumesc - o sa-l bag la un pc vechi cu win xp si 200 sau 500mb RAM. Crezi ca merge antivirusul pe el?

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai bine folosesti un Linux (Ubuntu sau alta varianta) care nu se poate virusa.
Linux-ul poti porni si live, de pe cd. Nu se poate virusa de pe stick, deci nu e nici un pericol.
Copiezi de pe stick tot ce vrei sa pastrezi pa calculator, formatezi stick-ul, dupa care copiezi inapoi materialele tale.

| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Am instalat AVG ala sa vad cum e. Nu putea face update si da scan si l-am dezinstalat.

| gelu1970 a răspuns:

Malwarebytes e bun.
eu as folosi bitdefender, kaspersky sau norton

| gelu1970 a răspuns:

De asemenea, daca nu ai nimic important pe el il formatezi si nu mai ai nevoie de scanare.

| Claudiu1905 a răspuns:

Daca merge scos HDD.ul de la PC poti apoi sa stergi stick.ul cu CD.ul de instalare, sau cu alt live CD de care dispui (exemplu: dban sau linux mint)