| RealKing01 a întrebat:

Cum dezactivez placa video integrata? Am Nvidia GEFORCE GTX 1050, vreau sa o dezactivez pe cea integrata si o am activata pe cea dedicata.

14 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In BIOS trebuie să fie ceva ce permite asta

| Wr3nch a răspuns:

Nu o dezactiva ca dupa vii si ne intrebi de ce nu iti mai merge pc-ullaughing Fa ce a zis Tian44 si da drumul la jocuri din GeForce Experience. Asa o sa iti mearga direct cu placa dedicata. Sau poti da click dreapta pe shortcut si run with dedicated graphic device.

| JicaContra a răspuns:

Lal, altul care pune botul ca JAVRELE de producatori si vanzatori scriu "placa video dedicata" cand de fapt ar trebui sa scrie integrata PLUS ACCELERATOR GRAFIC

definitia unei placi video: o componenta care pune imagine pe monitor
ei bine, la tine aia e placa video integrata
pe langa aia ai un accelerator grafic 3D, de la Nvidia care NU E PLACA VIDEO, NU POATE SA PUNA IMAGINE PE MONITOR, ci doar sa proceseze 3D-ul SI ATAT

morala, daca ai putea dezactiva placa video integrata, nu mai ai imagine, PUNCT!

si btw, sunt sigur de ceea ce spun, in afara ca am vazut asta dpdv tehnic, ca IT-st, am mai vazut si cum jocuri ca Metin, nu sunt in stare sa foloseasca acceleratorul grafic 3D Nvidia, asa ca un joc de rahat, vechi de zeci de ani, are un fps foarte, FOARTE scazut pe un laptop de 1500 de euroz

| Tian44 a răspuns:

Descarci Geforce experience, instalezi driverul la placa video si daca nu ti-o vede calculatorul, intri in nVIDIA control panel (click dreapta de desktop) si aici e mult de explicat, dar pentru inceput incearca prima varianta.

| RealKing01 explică (pentru Tian44):

''Installation can't continue''
''This NVIDIA Graphics driver is not compatible with this version of Windows''
Si care nVidia Control panel ca nici p ala nu il am ca nu mi da voie Windows ul sa il instalez...

| Tian44 a răspuns (pentru RealKing01):

Primesti eroarea asta cu Nvidia Geforce?

| RealKing01 explică (pentru Tian44):

DA! Nu ma lasa sa instalez nici driverul la placa mea video, imi zice sa instalez Intel UHD Graphics 630 dar nici ala nu merge sa l instalez.
Pe un laptop cu GTX 1050 trebuie sa mearga, la mine nu merge sa instalez driverul sad

| RealKing01 explică (pentru Tian44):

Cand am vrut sa il instalez, n-a mers, spune ca nu este compatibil cu aceasta versiune de Windows, de ce nu ar merge pe Windows 10? sad

| Tian44 a răspuns (pentru RealKing01):

Ah am patit asa mai demult. nu te pot ajuta, nu mai stiu cum i-am dat de cap.

| Tian44 a răspuns (pentru RealKing01):

Pe Youtube nu ai incercat?

| RealKing01 explică (pentru Tian44):

Https://altex.ro/......1FV01AWRM/

https://imgur.com/bUaUx6n

Si cel mai rau e ca nu mi mai arata cati mb am la Dedicated Video Memory, imi arata 0 mb
Am incercat smecheria aia cu DedicateSegmentSize din registry, dar acum nu mi mai arata deloc cum arata

| Tian44 a răspuns (pentru RealKing01):

Incearca alt windows. e o problema urata, n-as vrea sa mai dau de ea.

| RealKing01 explică (pentru Tian44):

Https://altex.ro/laptop-gaming/cpl/filtru/tip-stocare-4560/hdd/ toate laptop urile d aici au acelasi Procesor grafic integrat adica Intel UHD Graphics 630, incredibil

| SoCristian18 a răspuns:

Daca vrei sa o dezactivezi, poti intra in bios si o poti face de acolo, dar mai bine mergi cu amandoua pentru ca se comuta cand ai nevoie de putere mai mare daca nu ai schimbat tu setarile.