| Adrianadiafg a întrebat:

Cum este recomandat sa încarc laptopul? La cât la suna sa il pun la încărcat?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai indicat este sa tii laptopul conectat la priza tot timpul cat il folosesti.
Circuitul electronic de incarcare este astfel facut ca bateria sa nu se supra-incarce, incarcarea se opreste la 100% si porneste doar daca scade sub o anumita limita (90-95%), cand completeaza.
Asta e valabil la orice laptop facut ca lumea, de firma buna.

Am laptop care functioneaza in astfel de regim de peste 6 ani si bateria se comporta aproape ca noua (tine lejer peste ora independent, initial a tinut cca 2 ore).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Il incarci cand se descarca sau il tii mereu in priza daca nu ai nevoie de el altfel. Astea cu trebuie incarcat la 12.43% si lasat pana la 98.45% sunt mituri.

| NorNegru a răspuns:

Salut! De regulă, orice laptop de generație mai nouă te avertizează printr-un sunet scurt în momentul în care trebuie să îl încarci. Undeva la sub 15% e recomandat.

Succes!

| DauViata a răspuns:

Eu il pun la ncarcat cand ajunge la 10%, maxim 5% si este ok, am laptopul de vreo 5 ani.

| askmequestions a răspuns:

Indicat pentru bateria ta este sub 10/15 %.Dar spre exemplu daca ai 50% si ai nevoie de el a doua zi încărcat complet poti face o excepție sa il bagi atunci, dar nu este indicat ca aceste excepții sa se întâmple prea des.
P.S.: funda?

| darrio2007 a răspuns (pentru askmequestions):

De unde stii ce baterie are?

| askmequestions a răspuns (pentru darrio2007):

Ma refer pentru baterie in general. Adica am spus ca pentru baterie ar fi indicat... etc.