| Heureuse a întrebat:

Cum este un procesor celeron (N3350, 14 nm) cu o frecventa nominala de 1100 Mhz, 2 nuclee si o frecventa turbo boost de 2400 Mhz?
V-as ruga sa imi spuneti din punct de vedere al utilizării obisnuite (mai putin jocuri si altele ce ne necesita imperios performanță). Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Slab. Nu merita banii. Poate fi utilizat doar pentru navigare pe net si office.
Daca vrei sa dai bani pe ceva acceptabil recomand IntelCore I3.

Răspuns Apreciat de Editori
| flixbuster a răspuns:

Intel are doua arhitecturi de procesoare: una bazata pe Core si una bazata pe Atom. Core este optimizat pentru performanta, Atom pentru consum. Core este mai performant decat Atom.

Pentru Core ai (de la performanta scazuta la performanta ridicata): Celeron, Pentium, i3, i5, i7 (si parca e si i9).

Pentru Atom ai (de la performanta scazuta la performanta ridicata): Celeron N, Pentium N.

Modelele desktop sunt intotdeauna mai puternice decat cele laptop (aceeasi arhitectura si aceeasi familie).

Asadar, un Celeron N de laptop este cea mai de jos categorie de procesor Intel. Este optimizat pentru consum deci un dispozitiv cu astfel de procesor va avea o autonomie bunicica. Totusi, fiind folosit in dispozitive low-cost sa nu crezi ca au cine stie ce baterii. Performanta este cat de-abia sa mearga. Chiar si fara jocuri si editare video, daca obisnuiesti sa deschizi vreo 30 de tab-uri in web browser este foarte posibil sa plangi langa un laptop cu Celeron N.

Recomandarea mea: fa efortul si ia un laptop cu i3 si nu vei gresi. Acest procesor chiar duce cam orice face un user obisnuit. Preturile la modelele cu i3 incep de pe la 300 EUR in timp ce pentru Celeron N incep mai de jos de pe la 200 EUR (insa gasesti si cu 300 EUR desi nu se compara Celeron N cu i3). Diferenta de performanta depaseste cu mult diferenta de pret.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Va fi perfect pentru operatii curente de tip office, navigare și comunicare pe net.

| Heureuse explică (pentru sierra1):

Ai punctat bine. Mulțumesc!
Si pentru ce nu va fi bun (sa imi fac o idee)?

| sierra1 a răspuns (pentru Heureuse):

Dacă nu te omori cu jocuri de ultimă generație și cerințe speciale, cu excepția lor, va face de toate (puțin mai lent ca unul dublu la pret - dar toate au un cost, nu-i așa?)

| lpavel a răspuns:

Daca nu-l vei folosi pentru jocuri si editari atunci pentru toate celelalte va fi bun si se va comporta bine.

| gelu1970 a răspuns:

Office, browser, you tube.
Pentru asta e ok. Daca vrei mai mult...alege alt procesor.

| FaraNume1245 a răspuns:

Degeaba. O să ai lag și pe Desktop.

Răspuns utilizator avertizat
| alii98 a răspuns:

Decat daca ai un ssd pe langa, altfel nu, eu am i3 6006u care e mult mai superior decat ala si tot am lag pe windows 10 care l-am optimizat foarte mult

| Heureuse explică:

Mulțumesc! Cred că ( mai) m-am lămurit.