| MagicUnicorn21 a întrebat:

Cum este windows 8? Cum se comportă și ce oferă? Merită să îl ai pe un laptop?
Sau ce windows îmi recomandați?

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Windows 8.1 este bun. Se comporta ok. Ofera o interfata similara cu Windows 7 daca ii instalezi Classic Shell si mai ofera suport pana in Ianuarie 2023 (deci cam inca 4 ani).

Merita sa il ai pe un laptop daca ai suport de drivere pentru el si daca urasti Windows 10 (in special upgrade-ul fortat din 6 in 6 luni si update-urile automate ce nu pot fi controlate - aceste functionalitati lipsesc din Windows 8.1).

Mai putin cazul in care ai o licenta de Windows, iti recomand (nu Windows ci) Xubuntu 18.04.1 64 bits:

http://cdimage.ubuntu.com/......-amd64.iso

| BostanDaniel1974 a răspuns:

8 nu mai bine 8.1 sau 7 ultimate poti opta si pentru windows 10 HOME