| XSuperGamerHD a întrebat:

Cum fac port forwarding pentru un server de minecraft? Port-ul este 25565. Cu ce ip-uri trebuie sa completez daca vreau sa intre pe server cineva care nu este pe aceeasi retea?

https://gyazo.com/392853f42bbbd3d8df639bca62c2adc7

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE sa ai un IP fix pe serverul de minecraft si PE CARE SA IL STII (adica sa NU fie dinamic)
iar in formularul ala la wan ip pui la ambele: 0.0.0.0 (adica sa asculte pe toate ip-urile)
la toate porturile pui 25565 (da, in toate 4 campurile)
iar la Host Ip Address pui IP-ul pe care l-ai stabilit pe server (cum spuneam mai sus)

PS nimic din ce am scris nu e valabil daca pe router nu primesti ip routabil (public)
cum determini asta?
te duci pe wan status si vezi ce IP ai primit pe Wan/Internet
apoi din calculator te duci pe http://ip8.com si vezi daca e acelasi IP

daca nu e, atunci, singura solutie e sa iti iei abonament business cu IP routabil fix de la ISP

totusi, am un prieten care are 1000mbps la Digi si primeste intotdeauna ip routabil (chiar daca nu e fix, asta o rezolvi cu un dynamic dns)
iar eu am server linux pe post de router si am un script care se reconnecteaza pana primeste ip routabil (eu am 100mbps, tot la Digi)

so, happy digging!

| XSuperGamerHD explică (pentru Bizon95):

Da, se pare ca am ip routabil. Deci IP-ul public este IP-ul pe care trebuie sa il introduca impreuna cu portul pentru a intra pe server nu?

| XSuperGamerHD explică (pentru XSuperGamerHD):

De exemplu: (123.456.78.99:25565)

| XSuperGamerHD explică (pentru Bizon95):

Hey, daca pun 0.0.0.0 la campurile WAN imi da o eroare dar daca nu scriu nimic merge. Daca las gol acolo este la fel ca si cum as fi pus 0.0.0.0 nu?

| Bizon95 a răspuns (pentru XSuperGamerHD):

Daca iti merge sa pui gol, da
ar trebui sa mearga cu gol, sau sa accepte 0.0.0.0

| Bizon95 a răspuns (pentru XSuperGamerHD):

Scuze ca iti raspund de doua ori, m-am uitat numai pe notificari

da, ip-ul public si portul trebuiesc date ca sa se intre din exterior pe minecraft

totusi, cum ma indoiesc ca ai abonament business, la prima reconnectare a routerului s-ar putea sa primesti alt ip, iar asta se rezolva cu un dynamic dns, in router s-ar putea sa fie ceva (nu stiu daca e si ceva pe gratis) insa eu am folosit:
http://freedns.afraid.org/
au o lista EXTREM DE LUNGA de domenii si e cel mai stabil ddns gratis pe care l-am vazut pana acum!

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Poți să-ți stabilești o rețea de tip LAN via internet.
Sunt programe ca Hamachi (dar gasesti si alte alternative bune in caz ca are figuri).