| Spataru_Doina_1979 a întrebat:

Cum fac sa fiu platit pe patreon prin Bitcoin?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Sigur ca sunt.
Legi contul de unul real pe o platforma de tranzactionare.

Oricum in curand vor fi probleme mari cu bitcoin pentru ca China (acolo unde stau minerii pentru electricitatea extrem de ieftina) tocmai se uita sa inchida bitcoinul.

Si pe buna dreptate: tranzactiile de bitcoin consuma mult prea multa energie, dureaza foarte mult si sunt prea volatile pentru cat dureaza (pana la 2 saptamani dureaza o tranzactie).

Asa ca eu as lasa bitcoinul, ca e teapa. As alege alte monede virtuale.

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Eu nu as accepta bitcoin...
E prea volatil. Iar cheltuielile tale sunt cam fixe pe luna.

| Spataru_Doina_1979 explică (pentru cristimihailov):

Nu vreau card de debit. Sunt alte cali sa stochez banii virtual fara taxe decat Bitcoin?

| Spataru_Doina_1979 explică (pentru cristimihailov):

Stii ceva gen patreon sa acepte bitcoin? plus oare pot sa cer sub un dolar donatii

| cristimihailov a răspuns (pentru Spataru_Doina_1979):

In principiu doar monero.

Bitcoin pentru ca este deschis, oricine ia logul de tranzactii (care e public) poate sa afle exact de cati bitcoini dispui in acel moment.

Cu exceptia lui Monero, care este untraceable, majoritatea sunt variante de bitcoin (algoritmul a fost forkuit ai apoi modificat un pic).

Totusi, in prezent, statul nu se uita dupa bitcoini sau alte monede virtuale.

Insa, in momentul in care il transformi in bani atunci toti iti vor sari in cap sa platesti taxele.

Oricare moneda poate sa stea virtual cat doresti, nimeni nu se uita la ea si la tine. Cand ai vandut-o pe bani reali, problema se schimba. Toti se uita la tine.

Singura metoda simpla pe care o stiu este sa gasesti cumparatori de bitcoin sau alte monede si aia sa iti dea banii in mana iar tu sa transferi catre contul lor suma echivalenta.