| nimikutza a întrebat:

Cum fac sa nu se mai blocheze calculatorul? mi se blocheaza de fiecare data cand intru in orice joc dar asa nu se blocheaza deloc.dau funda

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Problema software, da, dar în cazul ăsta e problemă hardware, adică ori are praf pe radiatorul procesorului și îi opturează răcirea acestuia, de îi dă așa temperatură, ori coolerul de pe procesor nu mai funcționează.De asemenea și ce Wingoz are, că numa Windows nu îi si asta îi poate cauza o suprasolicitare a computerului, din cauza malware-ului sau altor aplicații ce îi forțează CPU-ul și acestă stă permanentpe 100%.
Reinstalarea de sistem se face numai dacă topate celelalte metode nu au dat roade sau este așa de virusat încât repararea lui nu mai are sens.E ok, așa înveți, de la cei ce știuwinking

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Depinde ce configurație ai pe el, cum nu îi optimizat, că de era optimizat nu se mai bloca, și ce Windows folosești și pe ce hardware.De exemplu e și normal ca Windows 7 să crape pe un single core și 1, 5-2 Gb ram, ăsta e hardware de xp, nu de Windows 7, în ciuda minciunilor cu care vine Microsoft.Succes

| nimikutza explică (pentru DeyCj):

Am windows xp sp3 2009 procesor dual core 3. 000ghz 2 placi ram a cate 512 mb fiecare si o placa video nVIDIA geforce 5700 256 mb

| DeyCj a răspuns (pentru nimikutza):

Ia legătura cu mine pe adresa:
depanare.calculatoare2012@yahoo.ro
Se pare că acolo îi ceva din hardware.Răcirea la procesor sau ceva nu e tocmai ok.
Windows xp Sp3 2009 NU există. Ăsta e Windows contrafăcut precis luat de pe serveru ăla unde toți vreți invitații(de inconștienți ce sunteți, la ăștia ca voi ar trebui să vi se interzică accesul la internet, că din cauza voastră se propagă malware-ul pe internet)
te pot ajuta să îți soluționezi problema.Succes

| vatco a răspuns:

Daca ti se blocheaza atunci cand esti in jocuri sau aplicatii care au cerinte mari mai mult ca sigur este o temperatura care a depasit pragul maxim..aici poate fi procesorul, placa video sau hdd..mai sunt cazuri in care este alimentarea de la hdd-ul unde este stocat jocul..atunci cand ti se blocheaza iti da restart sau ramane imaginea inghetata? cel mai recomandat este sa mergi la un service IT

| nimikutza explică (pentru vatco):

Imaginea ramane inghetata si am 90-100 de grade la procesor

| vatco a răspuns (pentru nimikutza):

Mi-ai putea spune ce procesor ai? 100 de grade la un procesor desktop este foarte mult..ar trebui sa verifici daca coolerul sta bine pe socket si daca coolerul care il ai este bun pentru procesor..recomand sa mergi la un service IT pentru a-ti schimba coolerul sau macar sa il verifice, poate pasta termoconductoare este intarita.

| DeyCj a răspuns (pentru nimikutza):

CÂT? 90 de grade? :@. Vezi că ți-l coci.Și 50 de grade îi mult...

| tr3ig a răspuns (pentru nimikutza):

Aia sigur era temperatura de la procesor? pai la 100 de grade se topeste racitorul pe el, ia veiz ventilatorul mai invarte? l-ai desfacut vrodata sa il cureti? de praf? posibil sa fie imbagsit racitoru de praf si sa nu mai poata venttila! sau daca l-ai desfacut vrodata sa nu il fi asezat bine, unele necesita si pasta pusa ca sa faca bine contact procesorul cu racitorul. iti face de mult timp lucru asta?

totusi 100 de grade nu iti mai trebuie nici foc facut in camera, incalzesti toata casa numai cu calculatoru!

| nimikutza explică (pentru tr3ig):

Cel mai mult a ajuns la 95 de grade si nu inteleg daca scot ramii si ii bag in alt slot merge dupa ce opresc calculatorul nu mai merge

| Andy2013 a răspuns:

Pai...ai PC-ul praf, de aia.Bafta la cumparat!

| Prince_Amir_1995 a răspuns:

Daca e din cauza jocurilor downloadeaza Game Booster si te v-a ajuta foarte mult ai incredere ca nu vei mai avea probleme.Inainte sa intri in joc activezi Game Boosterul si iti selectezi acolo jocul.

| Joaannaa a răspuns:

Simplu! Reinstalezi windows-ul. happy
Așa o să ți se rezolve toate problemele PC-ului.batting eyelashes

| DeyCj a răspuns (pentru Joaannaa):

Problema software, da, dar în cazul ăsta e problemă hardware, adică ori are praf pe radiatorul procesorului și îi opturează răcirea acestuia, de îi dă așa temperatură, ori coolerul de pe procesor nu mai funcționează.De asemenea și ce Wingoz are, că numa Windows nu îi si asta îi poate cauza o suprasolicitare a computerului, din cauza malware-ului sau altor aplicații ce îi forțează CPU-ul și acestă stă permanentpe 100%.
Reinstalarea de sistem se face numai dacă topate celelalte metode nu au dat roade sau este așa de virusat încât repararea lui nu mai are sens.E ok, așa înveți, de la cei ce știuwinking

| Calsalbatic a răspuns:

Pai daca se blocheaza asta inseamna ca ai un calculator de tot cacatu ce dracu ba nu ai bani sa cumperi alt calculator ba numai installa porno ca iti faci pc full de virusi eu iti spun cumpara alt PC (daca ai bani)