| SorinELoo7 a întrebat:

Cum folosesc placa video intregrata de pe placa de baza ALiveNF6G-VSTA care are NVIDIA® GeForce6-class graphics DX9.0 VGA, Pixel Shader 3.0, Max. shared memory 256MB? Acum folosesc placa video dedicata ATI Radeon X1050. Am incercat si placa video integrata, dar am ecranul negru...

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inseamna ca placa integrata este dusa. Asa ca n-ai ce face. Mai este o solutie dar numai un electronist te poate ajuta. Verificarea condensatoarelor electrolitice de pe placa de baza. Daca sunt umflate trebuie schimbate cu unele identice. S-ar putea sa mearga. Eu aveam un prieten care facea asta. Este prea in varsta si s-a lasat. La el mergea intotdeauna.

| SorinELoo7 explică (pentru Salontanul):

Am umblat in BIOS si fara sa instalez vreun driver functioneaza, dar acum nu-mi citeste tastaura Microsoft Wired 600 care este pe USB (am scos bateria pentru a reseta BIOS-ul deoarece nu mai imi citea tastatura si mouse-ul).

| Salontanul a răspuns (pentru SorinELoo7):

Mai uita-te prin setari. Daca pana acum ti-a citit tastatura, trebuie sa o citeasca si de acuma in colo. Incearca si cu o tastatura cu mufa PS2, apoi setezi in bios usb enable keyboard sau ceva de genul acesta si nu ar trebui sa fie problema folosind tastatura prin usb, apoi. La fel si la mouse.

| SorinELoo7 explică (pentru Salontanul):

Nu reusesc. Am aplicat acceasi metoda pe care am aplicat-o si in urima cu ceva timp (exact cand am cumpart-o) si a functionat fara probleme.

| Salontanul a răspuns (pentru SorinELoo7):

Imi pare rau! Nu pot sa te ajut daca nu vad.

| horia2012 a răspuns:

Simplu. Instalezi driverul placii grafice de aici functie de sistem (VGAhttp://www.asrock.com/mb/NVIDIA/ALiveNF6G-VSTA/?cat=Download Graphics)
restart si schimbi monitorul la mufa vga a placii de baza.
Instaleaza si directx9:
http://offlineinstallersoft.blogspot.com/......fline.html
Placa video ATI o lasi, o scoti. face ce vrei cu ea, nu te incurca.

| SorinELoo7 explică (pentru horia2012):

Vad ca nu are pentru Windows 7 sau 8/8.1

| horia2012 a răspuns (pentru SorinELoo7):

Nu are. E o placa de baza destul de veche. Producatorul nu mai asigura drivere pentru ea pentru Windows 7 sau 8.

| SmiguelRasta a răspuns:

Scoate placa video dedicata din calculator si mufa de la monitor, introdu-o direct in placa de baza.Iar apoi cauta in BIOS optiunea pe care sa selectezi : Integrated card, nu PCIE

| SorinELoo7 explică (pentru SmiguelRasta):

Pai daca am ecranul negru cum pot umbla in BIOS...