Întrebare recomandată | stefan1902 a întrebat:

Cum formatez o partitie a unui hard disk? Am o partitie care are virusi si as vrea sa o formatez. Cum fac?

Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Depinde de partitie.
Daca e partitia unde e instalat windows-ul se rezolva simplu cu Cd-ul de instalare al windows-ului.
Daca e alta partitie, e la fel de simplu si ai mai multe metode.
1.Tot cu CD-ul de windows, dai pana ajungi la pasul de impartire a partitie, acolo selectezi partitia cu probleme si ii dai formatare.
2.Din disk management.
3.Cu un soft profesional, care sterge profesional. Iti recomand Easeus Partition Master. Sterge total si nu lasa urme.
Inainte de a sterge mai da-i iar o scanare cu un antivirus bun, kaspersky sau eset smart security ca sa vezi exact unde sunt virusii si daca mai poti salva anumite fisiere care iti trebuie.
Bafta!

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

O poti face la o reinstalare windows sau cu ajutorul unui program cum ar fi asta: Aomei! Bafta!

| tiberiutiberiu22 a răspuns:

Intri in disk management si o sa ii dai format de acolo

| CotutiuMartian a răspuns:

În CD sau stick cu Windows. incepi instalarea și îți apare la început acestea

| FPKRamon a răspuns:

Primul lucru, daca ai antivirus ar trebui sa ii dai o scanare.
apoi intri in start, cauti computer management -> storage -> disk management si dai click dreapta pe ce partitie vrei sa o formatezi, si format.
apoi dai ok.

| Adi324 a răspuns:

Intra in disk managenent, selecteaza pertitia pe care vrei sa o formatezi, click dreapta, delete volume. Acest lucru nu va functiona in cazul in care partitia virusata este cea cu windowsul. In acest caz va trebui sa instalezi din nou windowsul.
Dar, cel mai simplu este sa intri in my computer (this pec) clicd dreapta pe partitie (local disk LITERA) si format.
Sper ca te-am ajutat happy

| 1alexxx65 a răspuns:

Formatezi tot hardul, duca care faci partitiile inapoi