| Reek54 a întrebat:

Cum formatez un dvd de pe windows 7?, pe xp era simplu. bagai dvd'ul. si dadeai click pe unitatea de disc apoi format, dar la wind 7 nu are.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se formateaza HDD-ul nu cu DVD-ul. laughingUita-te mai atent. Si Win 7 are obtiunea de stergere a partitiilor. Drive options(advaced)/Delete sau Format.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sorry. Asta nu stiu. Cu Nero se poate.

| MMihai a răspuns:

Cred că vorbești de formatarea dischetelor, nu a dvd-urilor!

| Reek54 explică:

Dvd oameni buni, nu hard, nu discheta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discurile optice se formateaza, in ceea ce priveste sistemul de fisiere(Live/UDF sau Mastered/ISO)
http://windows.microsoft.com/en-US/windows-vista/Format-a-CD-or-DVD

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice disk de pe lumea asta se formateaza, dar pentru unii formatare inseamna stergerea datelor de pe disk, nu aplicarea unui sistem de fisiere, ce are in unele cazuri consecinta stergerea datelor.
Dar, de exemplu, discurile magnetice pot fi convertite la alt sistem de fisiere fara pierderea datelor, din Windows.
Presupunem ca avem o partitie FAT32, pe care vrem s-o convertim la NTFS, identificata ca F:\
Deschidem CMD, scriem "convert F: /fs:ntfs". In caz ca nu exista fisierul convert.exe faceti rost de elbig grin, de pe site-ul Microsoft sau din alte locuri.