| Girly97 a întrebat:

Cum functioneaza Shazam?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Citeste aici cum functioneaza acest serviciu:
https://www.scientia.ro/......hazam.html

| NLS a răspuns:

La fel ca SoundHound, însă puțin mai rapid.
Și uneori, "aude" mai bine.
La volum mic și zgomot de fundal, Shazam identifica mai multe piese, sau le găsește mai repede.

Sunt foarte puține melodii pe care SoundHound le identifica și Shazam nu poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Are o baza de date cu multe melodii și caută prin intermediul inteligentei artificiale in baza de date și in funcție de semnătura secvenței pe care o dai tu dacă are indicele de asemănare cel mai bun atunci găsește in baza de date piesa cea mai asemănătoare și ți-o trimite tie. Am simplificat foarte mult, programul face mult mai multe. Spre ex semnalul de intrare este analog. Trebuie făcut o conversie in digital, care e o secvența de biti care NU au structura digitală la fel ca a melodiei pe secvența aia.
Citește un articol sa te documentezi mai bine, e un algoritm foarte complex care pana la urma e întreținut de Apple, nu de orice Developer anonim.

| InvatamProgramare a răspuns:

Shazam cauta grupuri de sunete in melodii asa cum Google cauta cuvintele introduse de noi pe alte site-uri. E suficient sau te intereseaza mai in detaliu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru InvatamProgramare):

Nu compara sunete, compara un pattern digital exact convertit din analog, ca așa ma apuc sa fac și eu la esskkreet și nu returnează vreo melodie de a lui lil pump. Tot de aia nu merge nici sa-i Cânți și sa-ți dea melodia care te interesează, pentru ca vocea ta nu prezintă același semnal ca al cântărețului.

Răspuns utilizator avertizat