| Chetrica a întrebat:

Cum imi conving parintii sa imi cumpere PC nou?

Va rog nu faceti glume proaste.

Răspuns Câştigător
| DianaScorpio a răspuns:

Nu stiu sigur daca e o chestie de convingere pe cat este una de bani. Cred ca de fapt tu nu prea ai valoarea banului si nu ii intelegi pe parintii tai care iti spun ca un calculator nou e scump. Pana reusesc ei sa stranga, multumeste-te cu ce ai, si bucura-te ca ai unul! Ai auzit de zicala "nemultumitului i se ia darul"?
Motivele foarte intemeiate pentru care trebuie sa iti schimbi un calculator ar fi faptul ca se blocheaza extrem de des (dar aici intervine si felul cum stii sa ai grija de el!), ca iti sacadeaza filme sau lucruri de genu. In general iti trebuie un pc performant daca te ocupi cu grafica, gen photoshop sau alte programe mari, sau daca te joci diverse jocuri...iar daca e ultima situatie...chiar nu e cazul. Pentru vorbit pe mess/stat pe net/ascultat muzica/vizionat filme, e ok si unul care nu e asa de performant si nou.
Cat despre cum sa-i convingi, adu argumente solide dorintei tale, ca cele enumerate mai sus (asta in cazul in care sunt si adevarate!). Precum ca se blocheaza foarte des, ca iti sacadeaza una, alta, etc. Si te sfatuiesc sa incerci sa ii intelegi daca iti spun ca nu au bani, un pc nou costa si pentru unii e mult.

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Te duci tu frumos cu motoare de căutare și cauți despre sisteme de operare.
Cauți Kiwi Ubuntu Linux și Ubuntu Linux iar astea sunt sisteme de operare mult mai bune decât Windows și nu au nevoie de calculatoare foarte performante.
Înveți să lucrezi cu ele și cu softurile pentru ele care sunt softuri gratuite, iar când o să aibă bani părinții tăi bani să îți cumpere și un calculator nou, normal că o vor face.
Eu am lucrat până anul trecut, numai cu calculatoare SH și nu am murit, dovadă că sunt viu și acum!

| MMihai a răspuns:

Ți-am scris neatent și una dintre fraze a ieșit aiurea de tot dar sper că ai înțeles ideea.
Tu cred că vrei calculator nou, pentru jocuri, dar calculatorul nu este pentru jocuri, așa că bagă-ți mințile în cap și nu mai teroriza familia.
Sfatul meu este să nu te mai încurci cu sistemul de operare Windows și cu softurile lui, pe bani mulți și să treci pe un sistem de operare din grupa Linux Ubuntu respectiv Kiwi Ubuntu Linux sau Ubuntu Linux ambele instalate în limba română, și pe softurile lor care sunt gratuite, și pe care le descarci gratuit de pe net.
Pentru perioada de tranziție, citește de pe net cum este cu instalarea a 2 sisteme de operare pe același hard.

| MMihai a răspuns:

Cel mai bun Windows este un Ubuntu Linux! Sistemele de operare Linux sunt multe și pentru ele nu prea sunt viruși... iar licența pentru ele este gratuită. Deci Ubuntu Linuxv11.04, sau Kiwi Ubuntu Linux, instalate în limba română. Pot fi Instalate și pe același hard pe care este un Windows, iar la pornire te întrebă cu ce vrei să pornești, și selectezi cu săgețile. Deci pe lângă W. poți pune și unul din cele 2 linux-uri. Am deja câteva, luni de când nu mai utilizez sistemul de operare W. Am trecut pe Kiwi Ubuntu Linux, fără să citesc nimic despre acest sistem de operare. Ulterior am găsit ceva în engleză și mi-a fost lene, am găsit și documentație în limba română, dar nu am citit-o. Ulterior mi s-a recomandat să lucrez cu Ubuntu Linux și nu știam dacă mă voi descurca cu el și am cumpărat al doilea hard. Acum lucrez când cu unul când cu altul, dar nu mai lucrez cu Windows.

| Kanghu a răspuns:

@Mihaidavilogu Nu mai face spam. Ai deja 3 posturi in care lauzi Linux. 90% sanse ca cel care a intrebat folosestu pc`ul pentru jocuri. Jocuri! Linux nu e pentru gameri deoarece majoriatea jocurilor NU merg pe el.

| proasta14 a răspuns:

Poti sa le zici ca s-a stricat PC-UL sau il strici tu singura!