| maricel a întrebat:

Cum imi dau seama ce placa video este compatibila cu placa de baza? Vreau sa-mi iau, si nu stiu ce?

5 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Te duci la un magazin de IT si spui ce placa de baza ai, adica ce model, ce tip si fabricantu. Apoi le spui cati bani ai si ce jocuri joci de obicei, iar ei cu siguranta iti vor face oferta! Succes!

| m5789932 a răspuns:

Instaleaza: PC wizard 2010 (dai un search pe goolgle si-l gasesti)
Uita-te si vezi ce placa de baza ai, si ai rezolvat problema! Sa ne spui ce placa de baza ai si iti facem noi niste oferte, in limita sumei pe care vrei sa o cheltuiesti!

| baietzelu a răspuns:

Depinde ce placa de baza ai, ce tip de Ram.
Daca ai placa de baza buna + Ram DDR2 cel putin, cauta o placa cu DDR2 sau DDR3 cu minim 512 Mb pe 128 biti.
Succes!

| PainTech a răspuns:

Salut!
Ca o placa video sa fie compatibilă cu o placa de baza e necesar ca slotul PCIe al plăcii de bază sa fie mai lung sau egal cu slotul plăcii video.

Astfel daca pe placa de baza ai X1 merg doar placi video X1, dacă ai X2 merg placi video X1 și X2. Dacă ai X4 merg X1, X2, X4 iar daca ai X8 merg X1, x2, x4, X8.
In final, dacă ai placa de baza cu slot PCIe x16 merg X1, X2, x4, X8, x16.

E necesar ca sursa sa ai puterea necesara pentru placa video și conectorii necesari.

Mai e de preferat ca placa video noua să încapă în carcasa.