| virusmortal a întrebat:

Cum imi fac post de radio online

2 răspunsuri:
| Andra_8213 a răspuns:

In cele ce urmeaza pentru a face un post de radio avem nevoie de 3 softuri necesare pentru a emite muzica in internet.
1 Winamp ( Player audio )
2 Shoutcast DSP ( Plugin pentru Playerul Winamp )
3 Shoutcats DNAS ( Serverul ce ne va ajuta sa emitem muzica)
Lucrurile sunt simple, Instalam prima data Winamp-ul, apoi instalam Shoutcast DSP si Shoutcast DNAS, dupa ce le-am instalat deschidem Winamp-ul apasam Ctrl+P, executam clic in stanga ferestrei care s-a deschis pe DSP/Effect si din chenarul din dreapta facem clic pe Nullsoft SHOUTcast DSP.In Fereastra care s-a deschis SHOUTcast Source mergem pe tabul "Output", dam clic pe Yoellowpages unde la Description v-om scrie numele radioului nostru(de ex: Radio Pirat) la url puteti lasa asa sau in caz ca aveti o pagina web, un site acolo puteti adauga adresa siteului vostru.
La Genre scriem genu muzical pe care doriti sa-l emiteti( de ex: Pop, Dance, Hip Hop, Populara), acum mergem la urmatorul tab "Encoder" unde la Econder Type daca aveti o conexiune buna la internet, si o latime de banda buna puteti alege AAC+ Encoder pentru o calitate buna, un sunet stereo si clar, daca aveti o conexiune mai slabuta/medie sfatul meu este sa setati MP3 Encoder iar la Encoder Settings sa alegeti maxim 40kbps, 22. 050kHz, Stereo!
Acum sa trecem la urmatorul pas unde trebuie sa configuram serverul, pentru asta dam clic pe Start apoi pe All Programs, SHOUTcast DNAS, si clic pe Edit SHOUTcast DNAS configuration, se va deschide un fisier text in notepad, dam putin de scroll in jos si cautam linia "MaxUser=32″ unde 32 este numarul maxim de ascultatori pe care-l suporta serverul nostru, daca doriti puteti sa schimbati numarul maxim de ascultatori stergand 32 si punand un numar dorit de voi! Atentie insa la fel daca aveti un net mai slab e recomandat sa lasati setat pe 32, sau puteti seta un numar mai mic de 32 de ascultatori
Mergem si cautam urmatoarea linie "Password=changeme" unde vom seta parola de logare la server, stergand "chengeme" si punand parola dorita ex: Password=123456
Dupa ce am setat toate acestea ne intoarcem iarasi la fereastra SHOUTcast Source, dam clic pe tabul "Output", apoi clic pe Connection si la Password trecem parola setata in fisierul "Edit SHOUTcast DNAS configuration"
Nu ne mai ramane de facut decat sa mergem pe Start apoi pe All Programs, SHOUTcast DNAS, dam clic pe SHOUTcast DNAS (GUI) ca sa pornim serverul, si in fereastra SHOUTcast Source la tabul Output facem clic pe "butonul" Connect, dam play la o melodie in Winamp si FELICITARI sunteti on air cum spun oamenii de radio, si emiteti muzica voastra pe internet!
Ca prietenii nostri, rudele sa ne poata asculta trebuie sa le dam un URL. URL-ul va fi de forma: http://ip-ulvostru:8000/listen.pls
Daca acest url vi se pare "urat" si credeti ca nu da bine, Colegul meu a facut un tutorial referitor la un domeniu DynDNS, pe care-l puteti folosi ca sa va "mascati" ip-ul
Acestea fiind spuse va invit sa vizionati acest tutorial video pentru a intelege mai bine pasii pe care trebuie sa-i urmati pentru a avea un post de radio in internet!
Vizionare Placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da