| andrefrancais a întrebat:

Cum instaleaza un profesionist windows-ul?
(adica toate driverele POTRIVITE, si altele si eu nu pot face asta)

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Pana la drivere mai e cate ceva.

Mai citesti pe aici pe TPU:
- nu mai porneste windows, imi pierd fisierele vechi cand reinstalez? un profesionist stie cum sa iti protejeze/recupereze fisierele (rapid);
- am linux cum instalez windows? din nou, profesionistul stie (nu incearca pana nimereste).
- am freedos cum instalez windows? vezi punctul anterior.

Ar mai fi: BIOS vs UEFI, SecureBoot vs CSM, MBR vs GPT, Dual Boot, BitLocker cu sau fara TPM, Backup (System Image).

Legat de drivere: am imprimanta care nu are drivere de Windows 10, cum o folosesc in Windows 10? Exista solutie uneori, un profesionist stie. Valabil si pentru alte dispozitive hardware fara driver pentru Windows o anumite versiune.

Asta asa, rapid. Scenariul ca bagi DVD-ul (sau stick-ul, mai nou si doar pentru cunoscatori) si totul se instaleaza singur si frumos (mai ales drivere pe Windows 10) este cel ideal. Dar viata nu este ideala intotdeauna - nici macar o instalare de Windows. Profesionistul stie ce sa faca (de obicei) sau unde sa caute (cand nu stie ce sa faca) intr-un scenariu ne-ideal, fara sa intrebe pe TPU.

Si un ultim aspect: un profesionist nu iti va da un calculator gata virusat. Dar trebuie sa fii un profesionist ca sa verifici astawinking

14 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Bagi stick-ul/cd-ul, cu windows dai install, faci partitii daca vrei daca nu nu (SSD-urile nu se partitioneaza) si il lasi sa isi faca de cap. Iti instaleaza el tot, nu trebuie sa mai stai tu sa cauti drivere. Tu la final doar te loghezi, mai setezi data si ora...si ti-l customizezi cum doresti.

| RAY a răspuns:

Vad multe raspunsuri aiurea si inutile, eu vorbesc din propie experenta, driverele le descarc mereu de pe site ul producatorului, drivere originale nu prin alte softuri nici prin Microsoft, daca e vechi da se foloseste, dar in cazuri speciale

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ete fis, nu poti face asta. Ghid nepretuit pentru a nu mai fi molusca:
1. Instalezi Windows
2. Instalezi AIDA64 sau ceva free de genul (PCWizard, de exemplu) - asa daca nu ai cutii/facturi sa vezi exact ce componente ai
3. Dupa ce ai detectat componentele exact, te duci frumos pe site-urile oficiale ale producatorilor si iei driverele
4. Instalezi driverele, faci update de BIOS daca e cazul
5. Sanatate si voie buna
Bonus: Pentru instalat programe la gramada, mergi la Nininte.com si fa-ti frumos installer pentru un pachet de programe care te intereseaza

| LPCTSTR a răspuns:

El instalează niște drivere universale, învechite, deci în afară de a-l chema pentru reinstalare, îl chemi degeaba.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Gresesti grav, eu unu instalez ultimele drivere aparute de pe site ul producatorului

| LPCTSTR a răspuns (pentru RAY):

Mă refeream mai mult la persoanele care vin cu driverele de acasă, am pățit.

| RAY a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu stiu cine a venit acasa la tine, dar eu cand vin la om acasa intru pe net si fac ce se poate mai bine, da prostavani sunt destui, copii care pacalesc lumea

| PainTech a răspuns:

Singurul driver care face mereu batai de cap este cel al placii de retea. Restul sunt usor de instalat.

| PainTech a răspuns:

Asta imi aminteste de o mica poveste :

Era odata un om cu o masina imensa care transforma lemnul in aur. Intr-o zi, masina se strica si toata lumea din fabrica era panicata. Vine technicianul. Deschide unul din compartimentele masinii, gaseste mii de cabluri, sigurante si circuite. Deschide un compartiment mai mic care avea 2 suruburi. Infileteaza unul din suruburi cu un sfert mai la dreapta. Masina e reparata, toata lumea e fericita. Technicianul cere 10.000$ de dolari. Proprietarul se enerveaza. "Cum sa ceara cineva 10.000$ pe un surub?". Technicianul raspunde : "1$ pentru ca am intors un surub, si 9.999$ pentru ca am stiut ce surub sa intorc".

| GPA a răspuns:

Căuta driverele pentru respectiva placă de bază din computer / laptop (chipset) pe site-ul producătorului sau cu acest program : https://www.drivermax.com/welcome/?c=RO

Este sigur programul, îl folosesc de fiecare dată. Actualizează la zi driverele.

(Ceea ce-ți recomand este să-ți descarci driver-ul pentru placă video separat, de pe site-ul producătorului).

Pentru plăci video nVidia : https://www.nvidia.com/Download/Scan.aspx?lang=en-us (detectează automat) sau poți căuta manual : https://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us

Pentru plăci video AMD : https://www.amd.com/en/technologies/radeon-software

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În momentul de față, Windows 10 licențiat are căutare automată de drivere și se instalează foarte ușor.
Nu mai suntem în 2007 când exista meseria de instalator de windows, lucrurile au evoluat.

| raz0000001 a răspuns:

Driver Booster dupa instalare, da, da. Parerile sunt impartite, dar e usor pentru nestiutori.

| fyndtnydt7u a răspuns:

Un profesionist instalează Linux, nu Windows

| NakGeorge a răspuns:

Oricine poate instala un Windows in ziua de astazi. Practic astea noi se instaleaza singure, tu doar faci partitiile alea la inceput cum iti convine tie. In rest se instaleaza singur, ii faci setarile la sfarsit cu locatie, ora, limba etc si are driverele de baza de sunet, video si internet gata instalate. Nu-i cine stie ce