| anonim_4396 a întrebat:

Cum instalez aplicatii pe Linux pe Ubuntu sau pe alte distributii de linux?
Cum le rulez?( Cum le pornesc )
Si cum le dezinstalez?
Cei care aveti linux si stiti explicati-mi si mie.
Multumesc Anticipat!

2 răspunsuri:
| zerozero a răspuns:

In ubuntu trebuie sa deschizi un terminal (ALT+F2 -> gnome-terminal -> Enter) si tastezi:
"sudo apt-get install" urmat de numele programului, ex: "sudo apt-get install isomaster"

Le pornesti din ALT+F2 apoi scrii numele programului si apesi Enter.

Pentru dezinstalare scrii:
"sudo apt-get remove" urmat de numele programului, ex: "sudo apt-get remove transmission"

Totusi daca preferi interfata grafica, click pe "Applications -> Add/Remove Programs.

Succes!

| izvordemunte a răspuns:

Exista programe free speciale pentru linux... aici vezi un exemplu de instalare (e audacity): http://www.psychocats.net/ubuntu/installingsoftware; din cate stiu, se poate si din terminal instala o aplicatie, e ceva de genul: apt-get install Nume_Program si pentru dezinstalare e tot apt-get remove Nume_Program si mai e si o liniuta undeva, care specifica si ea ca e vorba de o dezinstalare.
(Apt-get cauta in baza de date pachtul pe care il vrei instalat)
Succes! (Mai cauta pe net, poate nu am zis drept corect)