| Adrian4759 a întrebat:

Cum instalez Windows 7 pe laptop? Am un dvd bootabil si nu mi-l citeste? Sau ce trebuie sa fac ca sa mi-l citeasca? Intru in bios?

Răspuns Câştigător
| Adrian4759 explică:

Haha happy bun, stai asa. Daca vezi in meniu (e pe gri, si e AmiBios) unul care se cheama "Boot device priority", selecteaza-l si apasa enter. Ar trebui sa vezi o lista, pune la 1st boot device cd/dvd rom. iti scrie jos pe undeva cum schimbi ordinea, de obicei e + sau -.
Daca e cu albastru (adica award), cauta Advanced bios features, selecteaza, da enter, cauta First boot device, si schimba tot cu + sau - pana ajunge la CDROM/DVDROM.

6 răspunsuri:
| Korrawi a răspuns:

Depinde de la laptop la laptop cu ce tasta intri in bios. ar trebui sa scrie "Press xxx key to enter setup" (xxx fiind o tasta, delete, F11, F12). Daca zici si de care laptop, cautam si gasim si cu ce tasta intri in bios mai exact.

| Adrian4759 explică (pentru Korrawi):

Laptopul este Asus! cand il deschid imi apar 3 optiuni(dar niciuna nu arata pe care sa intru in bios) si pe fiecare care dau tot imi apare C:// (cum ar fi in cmd)

| Korrawi a răspuns (pentru Adrian4759):

Cu delete ai incercat? Incearca imediat dupa ce porneste sa tii tasta delete apasata, daca nu incearca cu F2 sau sau cu Insert. Da-i restart de fiecare data cand incerci cate o tasta.

| Adrian4759 explică (pentru Korrawi):

Hai c-am intrat cu F2, de-acum mai departe... zi-mi tu!

| Adrian4759 explică (pentru Adrian4759):

Mersi mult! Am fost pe-aproape, dar tu m-ai ajutat mai mult!

| Korrawi a răspuns (pentru Adrian4759):

Cu placere, ma bucur ca am reusit sa te ajut happy.

| Adrian4759 explică (pentru Adrian4759):

Haha happy bun, stai asa. Daca vezi in meniu (e pe gri, si e AmiBios) unul care se cheama "Boot device priority", selecteaza-l si apasa enter. Ar trebui sa vezi o lista, pune la 1st boot device cd/dvd rom. iti scrie jos pe undeva cum schimbi ordinea, de obicei e + sau -.
Daca e cu albastru (adica award), cauta Advanced bios features, selecteaza, da enter, cauta First boot device, si schimba tot cu + sau - pana ajunge la CDROM/DVDROM.