| FanGaming98 a întrebat:

Cum intru în BIOS la un Asus VivoBook 15. Bootează foarte repede și nu știu cum intru aici în bios

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Bootează repede pentru că este activat Fast Start-Up-ul și nu ai timp să deschizi și bios-ul deoarece bootează direct în sistem chiar de la pornire.
Intră în Windows și deschide "Run", scrie : powercfg.cpl

La "Change what the power button do" debifezi "Turn on fast start-up".

Închizi laptopul "Shutdown" și îl deschizi apăsând continuu F2/F12/Del.
De obicei, la Asus pe F2 accesezi bios-ul.

4 răspunsuri:
| FanGaming98 explică (pentru GPA):

Mulțumesc!

| Zaygon a răspuns (pentru GPA):

E suficient sa apese repetat ESC(la Asus la laptop e ESC). Sa dezactivezi fast start-up ii tai performanta de pornire.

| GPA a răspuns (pentru Zaygon):

Vreau sa te întreb întâi, de ce vorbești în necunoștință de cauză?

La Asus most of the time F2
Cine ți-a spus prostia că "fast start-up dezactivat taie performanța"? dimpotrivă
Ssd-urile n-au nevoie de fast start-up, nu este nevoie să încarci prefetch-ul pentru boot time scăzut, ele bootează rapid indiferent. La hdd-uri e altă treabă, îl poate lăsa activat (doar la tradiționalul hdd)

Cu fast start-up nu poate intra direct în bios

| Zaygon a răspuns (pentru GPA):

Da, is de acord ca intri direct in bios. Ma gandeam la boot menu ca si de acolo poti intra in bios si boot menu e pe esc.
Si cu fast start-up am intrat direct in bios.