| MikeZG a întrebat:

Cum maresc capacitatea local discului C?

16 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Prin repartitionare! Adica iei memorie din D sau E... si adaugi in C - astfel maresti partitia C
Easeus Partition Master. Cu varianta gratuita (Home)aici http://download.cnet.com/......63346.html poti face chestia asta foarte usor: Ai o bara pe care sînt trecute toate partitiile. Cu mouse-ul micsorezi partitia adiacenta partitiei C, si apoi tragi marginea partitiei C în spatiul eliberat. Datele se înmagazineaza, si la urmatorul boot sînt puse în aplicare. E drept, dureaza ceva, dar nu pierzi nici o data.
E bine sa defragmentezi mai întîi partitia de unde iei spatiul de alocat pentru C.
Deci repet:pur si simplu poti trage de colturile partitiilor cu mouse-ul ca sa le redimensionezi. Intai micsorezi D-ul apoi maresti C-ul in spatiul liber creat!
Pentru siguranta ta nu uita sa faci un backup la fisierele importante - uneori mai exista si accidente! Succes!

| senatoru a răspuns (pentru neluL):

Mii de plecaciuni NELUL programu e bun folositil

| neluL a răspuns (pentru senatoru):

Ma bucur daca ti-a fost de ajutor! wave

| elenna03 a răspuns (pentru neluL):

Foarte folositor, neluL. ma chinuiam de vreo jumatate de ora si nu imi iesea nimic. Thanx!winking

| neluL a răspuns (pentru elenna03):

With pleasure!

| mgtow a răspuns:

Schimband hard discul.

| RS4 a răspuns:

Nu prea ai cum sa o maresti, decat daca reformatezi hard diskul, si aloci mai mult spatiu partitiei C, si micsorezi partitia D! ce poti face e sa cureti din C tot ce nu ai nevoie! atentie, si desktopul apartine tot partitiei C! iti recomanc Tuneup Utilities, un program foarte bun, care curata tot ce nu ai nevoie din calc! baftaaa!

| titi a răspuns:

Incearca cu programul de aici http://www.partition-tool.com/personal.htm,e gratuit (dar are toate optiunile) si cu el poti mari spatiul de pe C micsorand celelalte partitii.

| FoarteLetargic a răspuns:

Cea mai buna solutie ar fi, daca vrei sa maresti spatiul discului C, sa reinstalezi windows-ul si sa iti refaci partitiile alocand spatiul pe care crezi ca ai nevoie.Dar pentru asta trebuie sa salvezi ce ai in PC pentru ca se face si o formatare a hard disc-ului.De aceea ai nevoie de cineva care se pricepe cat de cat. Succes!
Funda?

| vladvlad23 a răspuns:

Nu poti decat se reinstalezi windowsul.

| brokenkid a răspuns:

Dai defragmentare, clik dreapta pe el... nu vei salva multa memorie dar merita incercarea.sau folosesti ccleaner{program} sa il cureti, dar alta varianta nu e... eventual dezinstalezi programe filme din panoul de control start -control panel - unnistal programs

| SeBBy_3213 a răspuns:

Pai cand instalezi windows-ul iti da cum sa bagi memoria.Adik ai har de 500gb si faci 3 local discuri.la unul pui 300 gb la unu 100 si celalalt 100.Scrie acolo. Sper ca ti-am fost de ajutor

| walle a răspuns:

Poi,cand reinstalezi windows-ul, ai grija sa repartizezi mai mult spatiu in C, sau daca ai nevoie urgent poti dezinstala un joc sau ceva care ocupa spatiu.

Alte răspunsuri
| senatoru a răspuns:

Mii de plecaciuni lui NELUL programu e bun folositil

| Tibenschi_Alex_1993 a răspuns:

Programul asta te va ajuta cu 100GB free : http://www.typhoondrive.com/