| dracu14 a întrebat:

Cum maresc memoria la placa video? Am o placa video ati radeon x1550 de 512mb si imi dedica numai 128 mb, cum ii pot dedica mai multa memorie?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă de placa asta video este vorba:
http://www.gpureview.com/Radeon-X1550-PCI-E-card-497.html
probabil ca este doar de 128 Mb. Dacă era de 512 îți arăta că e de 512. Oricum de oricât ar fi ea, fiind dedicată nu ai cum să îi crești memoria numai dacă o înlocuiești cu una mai puternică. Succes

| dracu14 explică (pentru DeyCj):

Bai sunteti culmea, placa are 512mb si cand dau la screen rezolution pe advanced sa vad placa video imi spune asa:total avibale graphics memory:383 mb, dedicated video memory:128mb

| DeyCj a răspuns (pentru dracu14):

Nu zic că nu îi posibil ca placa chiar dac e modul separat să deie share din ram.La modele vechi de Pc-uri cum erau P3 de exemplu cam așa era situația.Era palcă grafică cu modul separat dar dădea share din ram. Daca e așa încearcă din bios să setezi la max share ram pe cât ți placa video.Succes

| vrelian a răspuns (pentru dracu14):

Nu are a face scula cu prefectura, ce vezi tu acolo ca totatl available memory nu este memoria dedicata placi video.de fapt aia conteaza pentru calculator. De ce scrie asa uite ca nu stiu nici eu. uite sa iti s[pun ce spune la mine.acolo la total zice ca am 2799 mb si la dedicat sceiwe ca am 1024 mb.sau 2 mi si nitel mb.cind am cumparat calc asa scria ca am 1 gb video.Ai vazut tu placa vicdeo de 2799 mb? eu nu am vazut.sau ce scrie la tine 383 ai auzit macar asa ceva? probabil chestia asta cu totalul este ea ceva dar nu se refera la acea memorie ce ne intereseaza pe noi, sau de care ne folosim. poate placa aia o avea ea 2799 mb dar tot ce conteaza este cit folosim de la acea placa si cita memorie.de aia cred ca se si spune asa 128 sau 512 si asa mai departe pentru ati arata exact cita memorie folosesti de la acea placa video.dar de mairit nu ai ce mamri nicicum.ea atit poate atit face.as indrazni sa fac o comparatie cu altceva. daca un motor zice ca are stiu si eu x cai putere atunci el atta are, dar conteaza apoi unde folosesti acel motor. daca il pui sa traga mai stiu eu ce greutatea sau il asamblezi intr-un sistem nu cred ca mai este capabil tot de acei cai putere. ceva asemenator cred ca o fi si pe aici.zic si eu.dar cu siguranta placa ta video watiti mb are folositori pentru calculatorul tau 128 nimic mai mult sau mai putin.restu sint date tehnice care nu prea ne intereseaza pe noi.atita timp cit nu ne ajuta concret nici nu se baga in seama.acum ca ai vazut tu si poate vrei sa stii ce semnifica acei total available memory e altceva.dar puteai sa intrebi in acest sens.dar tu deja afirmi ceva ce nici tu nu stii ce semnificatie are. uite daca e cineva care stie semnificatia acestor cifre sa ne lamureasca.deci nu e nimeni culmea, oamenii spun ce stiu.si cred ca oricine stie ca la o placa video dedicata conteaza doar acei mb dedicati pentru calculator.

| dracu14 explică (pentru vrelian):

Daca adun memoria pe care si-a dedicat-o cu restul memoriei care apare ies 512mb si asa scrie si pe unitate-ati radeon 512mb, d-asta am intrebat de ce apare doar 128...

| vrelian a răspuns (pentru dracu14):

Asa o fi daca spui tu, explica atunci la mine de ce apare 2799 mb si eu de fapt am doar 1024 mb? Vrei sa spui ca eu am 2 gb si ceva memorie la placa video? Pai ce nu stiu ce am cumparat.pe cutie scria clar ca atat are 1 gb.Pe cutia de la fabricant nu ce spune calculatorul. Dar asta e se pare ca nu stim ce este aia total memory. Si eu voiam sa stiu dar asta e stam fara. Luam asa cum este, numai bine!

| buzucan a răspuns:

Http://recomandare.info/placa-video-sfaturi-de-achizitie.html eu zic sa citesti aici ca sa-ti faci o idee despre placi video

| tr3ig a răspuns:

Ca sa stii sigur cati rami ai la placa video uitete pe ea si vezi, programele astea nu spun tot timpu exact, iar daca placa video are memoria ei din fabrica nu poti sa ii dai tu rami deloc decat sa iti cumperi alta

| flyer90 a răspuns:

Cum ai ajuns la concluzia ca iti dedica numai 128 mb? Daca e placa video dedicata atunci nu poti sa ii cresti memoria, iar daca e integrata are o memorie dedicata destul de mica de obicei 64/128 mb si mai ia din memoria ram, dar ia automat, oricum nu ai ce sa ii faci.

| dracu14 explică (pentru flyer90):

Placa video are memorie de 512mb si imi apar doar 128mb

http://imageshack.us/f/687/40324408.png/

| vrelian a răspuns (pentru dracu14):

Pai din ce tu arati pe aici atit are 128 nu 512 cat tu spui. Unde vezi tu ca scrie 512? Eu asa vad scrie ca placa este DDR2 si este de 128 mb. Probabil nu stiu ai incurcat placile.Memory tipe -DDR2 si Memory size -128 mb.A sta din poza aratata de tine, deci nu ai ce mari.Cumperi alata mai mare si gata ai marit-o deja.

| dracu14 explică (pentru vrelian):

Pentru ca pe sursa scrie ca are placa video de 512mb, la fel si cand dau screen rezolution la advanced imi spune ca mai are 384mb nefolositi...

| FlorYn_MarYan_1999 a răspuns (pentru dracu14):

Si eu am aceeasi problema...

| Bojica_Dinamo_Adrian_1994 a răspuns:

Asa au placile video ati radeon integrate nu se dedica toata sunt si placi video integrate care se dedica toata la asta nu e cazul

| davidiosif a răspuns:

Incearca sa cauti un driver bun la placa video si daca nu barga-ti un xp bun

| Myhay16 a răspuns:

Ai doua placi video una integrata si cealalta dedicata PC ti-o detecteaza pa cea integrata, tu trebuie sa opresti placa video integrata din bios pentru ca pc-ul sa iti arate memoria da pe placa video dedicata! Dar nu stiu cum se face asta mai cauta si tu pe net!?!?