| anonim_4396 a întrebat:

Cum montez plasma la PC? Nu merge cu cablul monitorului.

11 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă pui o întrebare clară, vei primi răspunsuri folositoare.
De unde să știm noi ce vrei să spui cu „cum montez plasma pa PC"?!?
Nu de alta, dar:
- plasme nu prea se mai fac de când televizoarele cu ecran LCD au umplut piața;
- nu ai spus ce model de „plasmă" ai, sau măcar ce tipuri de mufe de intrare dispune;
- nu ai spus nici ce PC și mai ales, ce placă video ai, ca să ne dăm seama de ce ieșiri dispune. De asemenea, e posibil să nu fie compatibilă frecvența de cadre de la ieșirea video de la PC cu „plasma" ta - fără să spui despre ce tipuri e vorba, greu de spus dacă „se pupă" sau nu.

| NLS a răspuns:

Iti trebuie un adaptor de la mufa cablului "plasmei", la ieșirea plăcii video.
Presupun ca plasma are cablu HDMI, și placa ta video are doar ieșire DVI (sau poate DP, VGA)

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Nu știu care cum este, cum știu ce să cumpăr?

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_video_connectors

(Imaginea din dreapta sus)

uita-te acolo, si apoi da-ne de stire
1) care e mufa "plasmei",
2) si care e iesirea placii video (din calculator) (daca sunt mai multe, enumera-le pe toate)

VGA?
DVI-D?
DVI-I?
HDMI?
DP? (Display Port)

Presupun ca iesirea "plasmei" si iesirea placii video nu sunt identice, asa ca la final, o sa ai nevoie de un cablu si un adaptor
Dar intai identifica cele 2 mufe, altfel. pierdem timpul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă pui o întrebare clară, vei primi răspunsuri folositoare.
De unde să știm noi ce vrei să spui cu „cum montez plasma pa PC"?!?
Nu de alta, dar:
- plasme nu prea se mai fac de când televizoarele cu ecran LCD au umplut piața;
- nu ai spus ce model de „plasmă" ai, sau măcar ce tipuri de mufe de intrare dispune;
- nu ai spus nici ce PC și mai ales, ce placă video ai, ca să ne dăm seama de ce ieșiri dispune. De asemenea, e posibil să nu fie compatibilă frecvența de cadre

Răspuns utilizator avertizat
| AlexuuM a răspuns:

Îţi recomand să cumperi un cablu HDMI, VGA, DVI, DP sau USB.