| biby29 a întrebat:

Cum ne-am putea proteja PC-ul de hackeri?

7 răspunsuri:
| bozo a răspuns:

Folosind update pentru sistemul de operare, antivirus, firewall si un router hardware. Nici un hacker nu pierde atata timp sa sparga un computer personal. Nici daca ar fi computerul lui Base.

regis
| regis a răspuns:

Nu stiu, dar daca afli anunta-i si pe cei de la Pentagon. Te vor umple de bani.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Neconectandu-l la internet. Am un prieten care se ocupa de securizarea serverelor (partea cu gasirea vulnerabilitatilor) si mi-a aratat ca nu exista nici macar un firewall peste care sa poti trece. Solutiile de protectie hardware sunt putin mai eficiente dar si ele pot fi sarite.
Pentru hackeri de cartier, pusti aia care se cred hackeri dar nu stiu sa sparga nici macar o conserva, poti sa iti pui ori un router(cea mai sigura optiune) ori doar un firewall mai bun. Un firewall te duce undeva pe la 0-50$, un router bun te duce si pe la 150-200$. Diferenta e ca firewall-ul poti sa il piratezi (lucru ce poate sa ii scada din putere) sau trebuie sa cumperi altul dupa 1-1, 5 ani (apar altele mai bune). Routerul il poti upgrada gratis.

Răspuns utilizator avertizat
| greg a răspuns:

Cu programe anti-spy si cu firewall ON.

| RC33 a răspuns:

Daca ai Windows pe el nu vei putea.
Treci pe Linux, cripteaza fisierele, oricum 100% protejat nu vei fi. Bafta!

| simplu1sylar a răspuns:

Prin a nu deschide tot felul de e-mail-uri care iti parvin.chiar daca par a fi de la persoane pe care le cunosti, unele nu sunt...