| anonim_4396 a întrebat:

Cum opresc coolerul sursei? face ca toti draci x(

10 răspunsuri:
| micutzafinetze a răspuns:

Eu ti-as recomanda sa nul opresti ca o sa ti se incalzeasca foarte tare is daca nu are protectie s-ar putea sa ramai fara pc oricum deschide unitatea si trebuie sa ai niste fire ce pornesc din coler si se imbina undeva dezbinale si l-ai oprit

| TheBoY a răspuns:

Daca il opresti poti sa-ti iei ramas bun de la pc, pentru ca se arde. si ca sa rezolvi caraitul ala de la cooler trebuie sa il dai jos is sa pui ulei pentru mecanisme fine.

| soul2soull a răspuns:

Daca-l dai jos, pregateste-ti bani pentru alta sursa de curent big grin

| ovidius a răspuns:

Dacă opreşti coolerul sursei => instabilitate datorită lipsei de ventilaţie a componentelor.
Bănuiesc că ai o "petraddă" de cooler stock cu ventilator de 80mm. Ceva în genul
http://www.pcgarage.ro/surse/jnc/atx-450w/

Pune nişte bănuţi şi fă upgrade la sursă
http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-400w/
Vezi să aibă ventilatorul de minim 120mm.

TIP: Cu cât e mai mare vent-ul, cu atât mai silent calculatorul...

| ovidius a răspuns (pentru micutzafinetze):

Tu te auzi ce zici?
Coolerul este ÎN sursă. Desfacere sursei (chiar când e deconectată) poate genera electrocutări.

Răspuns utilizator avertizat
| micutzafinetze a răspuns (pentru ovidius):

Daca il scoti si tu din priza nu te vei curenta rolling on the floor si plus ca ala e acoperit de plastic iar plasticul nu are conductibilitate electrica

| ovidius a răspuns (pentru micutzafinetze):

Zi sincer: Tu ai desfăcut o sursă de când eşti? (EU DA)
Sau vorbeşti aşa, pe nas, cea ai auzit tu pe la beauty-saloons?

| micutzafinetze a răspuns (pentru ovidius):

Deconectezi de la priza astepti 10-15 min sa iasa curentul din condensatori si nu te mai contrazice cu mine ca eu fac chestia asta foarte des tongue

| ovidius a răspuns (pentru micutzafinetze):

Hm...
Primul răspuns pe care l-ai dat aici dovedeşte EXACT contrariul...
În fine: şi porcii zboară.