| Girly97 a întrebat:

Cum poate arderea unui bec sa provoace tabolul electric sa intrerupa alimentarea in intreaga casa?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se creeaza un șoc de tensiune si circuitul cedeaza acolo unde este mai slab. Pentru asta sunt sigurantele la un circuit electric, pentru a proteja consumatorii. Siguranta o inlocuiesti usor si fara mari cheltuieli.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este veche instalatia electrica din pereti si tabloul de sigurante fiind vechi un simplu scurt circuit poate arde intreaga instalatie deoarece firele sunt coapte invechite si numai au capacitatea unor fire noi, trebuie urgent inlocuită instalatia electrica pînă nu ia foc tablou electric.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prin scurtcircuit.
De multe ori nu poti controla exact deconectarea sigurantei doar pe un etaj sa zicem, pentru ca fenomenul este aleator si imprevizibil si poate sa iti deconecteze o siguranta generala care ar fi pe toata casa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scurt.