| KobraXS a întrebat:

Cum pot afla ca o placuta de GB RAM este compatibila cu calculatorul >meu
Procesor Intel Celeron 430 1.8 GHZ
1GB RAM
Placa video Intel express chipset de 512 MB memorie video
placa de baza Gigabyte

Răspuns Câştigător
| KLiNK a răspuns:

Intri in everest si cauti acolo marimea si tipul, sau daca nu esti pe treaba ta (ceea ce nu cred) poti sa-l desfaci.

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Gygabyte de care? De asta depinde ce ram este compatibil cu ea.
Ca idee generală, nu poți monta ram DDR 2 în soclu de DDR 3 sau DDR 1 deoarece cheițele(așa îi zice la canelura aia din mojlocul pinilor modulului ram) diferă ca loc în funcție de tupul de ram. Uite aici o comparație între DDR1, DDR2 DDR3:
http://bit.ly/1fP8nnl **
**link afiliat deoarece originalul este foarte lung
Succes

| Danzell a răspuns:

Singurul lucru care trebuie sa il stii este modelul placii de baza. cu nume producator, si serie. de ex la tine trebuie sa fie ceva gen Gigabyte H61M-S2PV.

nu este greu sa gasesti modelul exact. il poti gasi fie in manualul de utilizare sau hartii care le-ai primit cand ai cumparat PC-ul,
fie desfacand panoul din stanga al carcasei. modelul placii este scris vizibil pe placa de baza

dupa ce ai cautat modelul placii o cautare pe google iti va gasi placa de baza. pe site-ul gigabyte ai tabul cu Specifications si un tabel. in caseta cu memory iti zice ce tip de placa si ce frecvente suporta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu te descurci cu everest, cel mai simplu deschizi cutia calculatorului si scoti o placuta de memorie ram. Pe acea placuta scrie ce ddr este si ce frecventa.E cel mai sigur.

| Bogdy2k a răspuns:

1. Daca vrei sa te complici te uiti ce placa de baza ai apoi ce procesor, in functie de astea vezi daca ti se potriveste memoria RAM.

1. Daca vrei sa "iti faci viata mai usoara" cauti un programel mic care iti spune detalii despre PC... (gen Everest), si cauti in programel rubrica cu RAM iar acolo o sa iti scrie toate detaliile despre RAM care ii ai acum si in functie de aia verifici daca ti se potrivesc cei noi. (mai concret, daca au aceleasi caracteristici cei noi cu cei care ii ai in PC, se potrivesc)

| Danzell a răspuns (pentru Bogdy2k):

Procesorul nu are absolut nici o legatura cu memoria ram(in ceea ce priveste compatibilitatea). macar informeaza-te daca nu stii sigur.

| Bogdy2k a răspuns (pentru Danzell):

Eu faceam referire la frecvente iar frecventele dupa mine tin si de compatibilitate daca la tine nu. Crede-ma sunt destul de bine informat in acest domeniu. Bafta

(Informeaza-te tu mai bine inainte sa spui ca Procesorul nu are absolut nici o legatura cu memoriile Ram)

| Danzell a răspuns (pentru Bogdy2k):

Da nu are legatura procesorul cu memoriile. la frecventa. compatibilitatea la frecventa memoriilor trebuie sa fie intre Placa de baza si memorii. nu intre procesor si memorii

| Bogdy2k a răspuns (pentru Danzell):

Degeaba ca nu are rost sa continuam, eu spun un lucru, tu altul, tu imi spui de frecventele care sunt suportate de placa de baza, eu iti spun despre frecventele dintre CPU si RAM.

Mai concret : Ai un FSB de 1066 Mhz si un Dual-Channel ddr2 800 Mhz > FSB va gatui capacitatea RAM.

Concluzie : Este bine ca frecventa FSB-ului sa fie mai mare decat frecventa memoriilor, daca nu acesta va reprezenta o gatuire a latimii de banda produsa de memorii.

Daca ai inteles bine, daca nu iar e bine!

| Danzell a răspuns (pentru Bogdy2k):

...acel FSB este pe placa de baza... ala este canalul de comunicare dintre procesor si memorii. care inca o data nu are legatura cu procesorul.

Daca vrei sa ma corectez, Frecventa FSB-ului de pe placa de baza are legatura cu memoriile RAM.

PS. memoriile ram nu vor fi gatuite de nimeni din fericire. vor merge la frecventa maxima a FSB-ului. adica vor munci cu program redus. happy

| Bogdy2k a răspuns (pentru Danzell):

Din nou eu vorbesc de FSB-ul procesorului iar tu de FSB-ul placii de baza. Putem sa ne contrazicem pana maine, nu mai are rost sa continuam, omul care a pus intrebarea nu va mai intelege nimic. O seara buna.