| MuCelMic a întrebat:

Cum pot afla in ce zi am instalat/reinstalat windowsul? Exista undeva aceasta data?

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Intra in program files, sortează folderele după data creării, uită-te la data și ora la care a fost creat primul folder.

Cu toate că există actualizări și multe fișiere se modifică de-a lungul vieții sistemului de operare, din experiență am observat că mereu exista cel puțin un folder pe acolo care nu se modifică niciodată ( probabil un driver mai puțin important sau ceva de genul ).
La mine unul din acele foldere este o componenta a driverului pentru carduri SD.

Metoda nu este 100% sigură dar e destul de bună.

Mult noroc! O seara buna in continuare!

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Mi se pare că-și face restore point în ziua instalării, încearcă în System Resore.

| danbnz a răspuns:

Din start menu scrie cmd in fereastra de cautare, dai enter, apoi in fereastra nou deschisa scrie systeminfo, dai enter.
O sa gasesti acolo data de instalare a windows.
https://www.youtube.com/watch?v=rzj_aNGJ9Wc

| Bizon95 a răspuns:

NU... CHIAR
daca ai Windows 10 si ai instalat un update de windows care a schimbat versiunea de windows (click dreapta pe start/run/winver sus scrie windows version) atunci aia va fi ultima data de instalare

insa in teorie data de instalare se obtine asa:
click pe start, scrii direct:
cmd
click dreapta pe rezultat "run as administrator"
in fereastra care apare scrii:
systeminfo | findstr -i install

de exemplu la mine e:
systeminfo | findstr -i install
Original Install Date: 2018-05-21, 20:40:18

cu toate ca windows-ul meu e vechi de 5 ani

| MuCelMic explică (pentru Bizon95):

PainInTheTech are dreptate, facusem treaba asta cu folderele din Program Files inainte sa-mi raspusndeti voi si a functionat. Acolo gasesti sigur cel putin un folder care sa nu fi fost modificat pe parcurs. (ma refer doar la cele dintre care au fost "instalate" la momentul instalarii windowsului)

| Bizon95 a răspuns (pentru MuCelMic):

Foarte interesant, mercic, ca mi-ai atras atentia, si eu ma uit acum, si intr-adevar e mai buna decat solutia mea care e modificata de windows updatewinking