| Angelindeed a întrebat:

Cum pot avea grija cat mai bine de bateria telefonului? La toate telefoanele am ajuns sa ma tina 30 de minute bateria si cred ca din cauza mea.
Ce sa fac? De exemplu, acum inchid netul si il las in pace cand e la incarcat, inainte stateam pe el...
Altceva?

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce mărci de tel. ai avut? (poate nu e o coincidență)

| Lioana a răspuns:

1. Incarca bateria complet de fiecare data si descarca-o complet inainte de a incarca din nou.
2. Pe cat posibil nu folosi telefonul in timp ce se incarca.
3. Daca se poate incarca cu telefonul inchis.
4. Nu lasa telefonul la incarcat dupa ce s-a incarcat complet.
5. Deschide netul doar atunci cand ai nevoie de el.
6. Seteaza-ti telefonul sa nu permita aplicatii de fundal.
7. Inchide aplicatiile atunci cand nu mai ai nevoie de ele. Nu le lasa deschise.
8. Seteaza o tema intunecata pentru telefon si pune o luminozitate mica. Cele prea luminoase consuma mult bateria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nul lasa niciodata sa se descarce sub 20%, cand nu il folostesti elimina aplicatiile ce ruleaza in fundal, opreste datele mobile si orice altceva ce ruleaza in fundal la mine cel putin functioneaza

| elcosmin a răspuns:

Incearca sa ii faci cateva incarcari si descarcari complete. Daca inca este in garantie, du-l la service la reparat. Nu dai niciun ban. Sfat: trebuie sa il tii 2-3 ore la incarcat, nu toata noaptea. Plus de asta depinde si cu ce incarcator il incarci.

| NuStiiCumMaCheama a răspuns:

Cand il lasi la incarcat vezi sa aiba sub 20 bateria si sa se incarce full. Am telefonul de 3 ani si ma tine o zi bateria. Il folosesc foarte mult.

| Grigoirc a răspuns:

Sa inchizi aplicatiile din fundal, eu am observat la mine cu cate este mai slab semnalul scade procentul de la baterie, cica ar forta am citit nu mai stiu pe ce forum.

| DauFundaBro a răspuns:

Sa închizi aplicatiile din fundal, odată ce nu ai pentru ce sa folosesti datele mobile poti sa le opresti, sa folosesti un încărcător original, sa bagi telefonul la încărcat de la 15% in jos la încărcat (nu sa ai 80% Si sa l bagi ca vrei tu sa fie 100%) sa nu te mai joci, sau sa stai pe aplicatii care consuma când ai telefonul la încărcat, eu am un telefon de 3 ani, il încarc când trebuie, il folosesc cum trebuie, bateria nu are probleme si ma tine pe putin 15 ore de folosire. Si nu, Nu e Nokia cu butoane laughing

| Bula a răspuns (pentru DauFundaBro):

La Nokia cu butoane, bateria te poate tine chiar si o saptamana! tongue