| Ana-maria2 a întrebat:

Cum pot avea grija de bateria laptopului meu? Ce sa fac sa tina cat mai mult?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1.
daca e detasabila, scoate-o cand laptopul sta pe birou, il poti tine la priza.

2. ca si incarcare, nu fa incarcari aiurea.
Capacitatea initiala a bateriilor e garantata pentru un numar de cicluri de incarcare, dupa care incepe treptat sa scada.
De obicei circa 500 de cicluri, foarte rar 600.

Un ciclu complet de incarcare consta intr-o incarcare de la 0 la 100%

E mai bine sa il incarci cand ajunge la 10-15% si sa il incarci pana la 85-max90%, dupa care scoti incarcatorul.

3. fereste laptopul de temperaturi extreme

| SilviaDulcik a răspuns:

Bună!
Nu-ți bate capul prea mult cu viața acumulatorului. Dacă este să țină va ține mult și bine.
Am un laptop care a stat majoritatea vieții în priză și bateria încă ține destul de bine. După 8 ani, a ajuns la un Wear level de 25%, ceea ce înseamnă că acum ține cu un sfert mai puțin decât ținea la bun început.

Lucrul de care trebuie să ții cont este să nu lași bateria să ajungă la "0%". Dacă te avertizează că mai are puțin, pune laptopul la încărcat și să nu îl scoți și să îl bagi în priză din 10 în 10 minute.