| JusTPauL a întrebat:

Cum pot conecta mai multe surse la un pc?
Am gasit ceva cabluri si ceva placute cu care pot conecta 2 surse.dar as vrea mai multe.
Cum pot face asta?

4 răspunsuri:
| iar99Teo a răspuns:

Cumpara o sursa mai puternica sau foloseste surse externe pentru componente. (de exemplu rack-uri cu alimentre pentru HDD externe. etc). Nu vad motivul pentru care ai vrea sa legi 2 surse si probabil ca ar fi dificil si nu merita efortul.

| IFeelS0Alone a răspuns:

Nu vad rostul, este complet inutil. Si din cate stiu eu imposibil. Pe placa de baza poti conecta decat o singura sursa. O poti pune si pe a 2 a dar aceasta nu va alimenta decat unitatile optiece (ceea ce poate face si prima sursa).

| NLS a răspuns:

Pe placa de baza doar una va fi conectata, asa ca nu ai nevoie de nici o placuta sau cablu suplimentar.
Cea de a doua (sau urmatoarele, daca vrei mai multe), o vei folosi pentru placi video, placi de sunet, HDD-uri.
Totusi, daca la minat te gandesti, e bine sa fie cat mai putine surse, si cat mai mari (si nu uita de calitate, brand).
Nu e prea ok sa minezi cu sistemul de operare instalat pe stick. Nu e destul de rapid, si Windows 7 nu incape pe 16GB.
E nevoie de un SSD de minim 128GB, preferabil 256.

| JusTPauL explică (pentru NLS):

Cred ca o sa raman la Add2Psu.
Pot lega 3 surse. Surse corsair de 750 ca doar astea se gasesc, daca duc 10-12 gpu imi ajunge.
Legat de stick am renuntat la idee.un stick bun de 64gb e mai scump ca un ssd..am gadit de 120 la pret bun.