| Virlan_Andrei_2000 a întrebat:

Cum pot conecta pc-ul windows 7 la Samsung Smart TV 5 Series prin wifi?

2 răspunsuri:
| CRA a răspuns:

La ce te referi prin conectare?
Cel mai usor este prin cablu HDMI

| JackR a răspuns:

PC-ul si televizorul sunt RECEPTOARE pentru semnalul WiFi. Prin metode clasice este imposibil.

Dar exista o alternativa: tehnologia Miracast, care permite sa faci "mirroring" al ecranului PC-ul pe un televizor, prin conexiune Wifi. Exista 2 conditii care trebuiesc indeplinite:
- sistemul de operare al PC-ului sa suporte Miracast (pana acum, doar Windows 8.1, Windows 10 si cateva versiuni de Linux il au integrat).
- televizorul sa fie compatibil Miracast. Poti afla daca modelul tau de TV este, cautand aici:
https://www.wi-fi.org/product-finder-results?capabilities=2

Sistemul de operare poate fi instalat/upgradat la o versiune care suporta Miracast. Dar daca TV-ul nu este compatibil, atunci trebuie sa cumperi un adaptor de genul acesta:
https://www.emag.ro/......DL4322BBM/
pe care il atasezi in intrarea HDMI a televizorului.