| JoeJude2013 a întrebat:

Cum pot creste memoria VRAM a unei placi Intel Hd Graphics HD4000, am incercat faza cu regedit, insa nu a mers, tot 64 mb vram arata, are cineva vreo solutie?
Am un Fujitsu cu i7 3632qm, 8gb ram, windows7 x64.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adaugi o placa video dedicata deoarece Intel HD Graphics este integrata din procesor.

| JoeJude2013 explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca e integrata, dar tot vad pe internet cum altii schimba la vram, pentru ca placa, fie ea si integrata are 1600 de mb, dintre care doar 64 dedicat, vram adica, dar multi facea la 512 cu regedit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai incercat sa vezi daca un joc X poate folosi mai mult decat memoria minima (64MB)? Aici (https://communities.intel.com/thread/33279) spune ca procesorul ia automat mai mult VRAM daca e necesar.

| JoeJude2013 explică (pentru anonim_4396):

E vorba ca eu am intrat in setting de la PES si acolo iti zice ce e ok si ce nu, la sepicifcatii si iti dai seama ca apare ca si cum nu as avea placa pentru ca trebuie mai mult vram, nu mai tin minte cat era minim. Si nu-mi da voie din cauza asta sa aleg medium la detalii, doar low si imi apare o eroare.

| Ssssmokin a răspuns:

Poti sa o schimbi din BIOS. Acum depinde de procesor si de integrata de pe acesta. Oricum mare diferenta nu o sa faca. Totodata placa video integrata foloseste memoria RAM.

| Arseia a răspuns:

La seria A de la AMD stiu ca se poate acest lucru la Intel nu stiu, nu cred ca se poate face