| GolopențaAdrian a întrebat:

Cum pot face Laptop-ul sa se miste mai repede, sau este un site care sa dea sfaturi de crestera vitezei la pc si ce scrie acolo sa fie adevarat?

Răspuns Câştigător
| TheSeventhSin a răspuns:

Eu am cateva programe care chiar ma ajuta:
-Wise Memory Optimizer (cand vezi ca memoria e mai mica de 500 mb dai pe optimize)
-ParkControl (Trebuie sa selectezi High Performance, sunt 3 chestii acolo langa "make active" si trebuie sa apesi pe el dupa ce ai slectat)
Si mai e un video pe care chiar l-am folosit si m-a ajutat. https://youtu.be/S9vf4v7o1XA
Sper ca te-am ajutat daca da fundita daca nu, spune-mi cum ti-ai rezolvat problema happy

| GolopențaAdrian explică (pentru TheSeventhSin):

Eu am windows 7 nu 10

| TheSeventhSin a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu conteaza, merge si pe windows 7 stiu asta pentru ca eu asta folosesc.
Si mi se pare ca merge chiar si pe xp.

| GolopențaAdrian explică (pentru TheSeventhSin):

Aa multumesc o sa incerc sa vad ce iese

| GolopențaAdrian explică (pentru TheSeventhSin):

Multumesc m-a ajutat videoclipul si primul program avum il iau si pe al doilea sa rezolv oricum dupa asta arata ca un windows mult mai vechi mai ales bara de la pc

| TheSeventhSin a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Cu placere happy

| GolopențaAdrian explică (pentru TheSeventhSin):

Da totusi il las asa ca nu prea e mare diferenta

20 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Alt laptop, ala e o gluma!

| GolopențaAdrian explică (pentru K0sti):

Nu-i gluma merge mai bine ca inainte asa ca nu mai batjocorii munca utilizatorului

| K0sti a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Inca o data, "Intel celeron de 1, 5 ghz" ca sa nu mai vorbim ca e si varianta mobile, e o gluma trista! Celeron, gama low end a lui Intel! Mai invatati copii!

| GolopențaAdrian explică (pentru K0sti):

Da dar inainte mergea mai greu acum mege mai usor si are atata cat ai zis

| CuriousStuff a răspuns:

Windowsurile sunt destul de bine optimizate asa ca din software nu prea ai ce sa faci. Doar daca vrei sa-ti pui linux si atunci o sa se miste mai repede. In rest poti doar sa-i facu upgradeuri la hardware. Sa-i mai pui niste rami, sa-i schimbi procesorul/placa de baza, placa video daca vrei sa ruleze mai bine jocuri sau programe de editat foto/video.
Toate programele alea de speed up si prostii asta sunt de fapt, niste prostii.

| Zaygon a răspuns:

Mai adaug la cele spuse de CuriousStuff sa il cureti si de praf pe interior, in rest doar upgrade pe partea de hardware.
Ce model de laptop este, ce procesor si cata memorie ram are?

| GolopențaAdrian explică (pentru Zaygon):

Este laptop Asus, Procesor Intel celeron de 1, 5 ghz si 3 gb ram

| Zaygon a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Apai la procesorul ala sa nu te astepti la viteze prea mari ca e slabut. Win 8.1 daca vrei ceva ce consuma mai putina memorie si cam atat.

| GolopențaAdrian explică (pentru Zaygon):

Pai si o sa-mi mearga mai repede si daca da de unde il iau?

| Zaygon a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Nu cu mult. Si daca vrei win 8.1 te descurci dar pe laptopul ala sa nu te astepti sa nu iti faca lag. Eu nu dau doi bani pe procesoarele celeron. Sfat prietenesc: ia-ti alt laptop cu minim procesor i3.

| GolopențaAdrian explică (pentru Zaygon):

Atunci las la win 7 ca sa nu imi faca lag la acea versiune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai viteza de internet buna atunci tot ce poti face ste sa instalezi CCleaner si sa scanezi cu el. Dupa aceea cea mai buna metoda de a curata laptopul este sa faci Check disk.Cu cat este mai curat disc-ul cu atat se va misca mai bine. Defragmentarea discului este din nou o metoda foarte importanta.prin defragmentare, fisierele sunt aranjate in ordine, astfel incat daca dai o comanda, windowsul gaseste imediat fisierul dorit. Daca nu defragmentezi periodic discul, fisierele stau aruncate de colo colo excact ca intr-o biblioteca cu cartile aruncate aiurea si nu stii de unde sa le iei.

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Ma gandesc ca nu e nevoie de ccleaner in timp ce am advanced system care 9.3 activat la pro

| anonim_4396 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Advanced nu sterge istoricul browser-ului. Numai cache-ul.