| PorcușorulDeGuineeaV a întrebat:

Cum pot face un clip si cum sa il postez pe youtube?

Răspuns Câştigător
| SonicAndrei a răspuns:

CUM FACI UN FILM:

1) Îți trebuie o cameră de filmat / aparat de fotografiat care include și filmare / un telefon cu cameră.

2) Îți trebuie un program de editat clipuri ca:
-Windows Movie Maker
-Pinacle Studio 15
-Sony Vegas Movie Studio

Eu îți recomand așa ceva:
http://www.sonycreativesoftware.com/imaginationstudio

Pare complicat de folosit dar e foarte simplu. Dacă nu te descurci cu el folosește Pinacle sau Windows Movie Maker (e inclus în Windows XP).

3) Pune clipurile în program și aranjează-le cum vrei ca filmul să iasă bun. Poți folosi efecte, muzică etc...

4) Salvează filmul în calculator, sau upload-ează-l direct pe YouTube (orice program are funcția asta). Dacă alegi varianta mai simplă (îl salvezi pe HDD), atunci treci la pasul următor.

5) Fă-ți un cont pe YouTube. Acolo vei găsi opțiunea de a-l încărca.

Sunt multe tutoriale pe internet.
Succes!

1 răspuns:
| AndreyChirita a răspuns:

Salut,
In primul rand trebuie sa ai un dispozitiv care inregistreaza VIDEO ( camera video, telefon cu camera video, webcam, etc), apoi iti faci cont pe youtube.com, apesi butonul UPLOAD din dreapta sus, selectezi fisierul video care vrei sa-l urci si astepti pana termina.